Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Kilit Gıdalar

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Kilit Gıdalar

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Kilit Gıdalar

Hamilelikle birlikte düzene koyulması gereken en önemli konu beslenmedir. Annenin beslendikleri ile gelişmekte olan bebeğin bu gelişimine katkı sağlamak anne adayının en önemli görevidir. Bu doğrultuda vitamin ve minerallerden zengin içerikli besinler hamile adaylarının beslenme düzenlerinde eksik etmemeleri gereken gıdalardır. Ayrıca anne adayının direncinin düşmemesi ve sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini atlatması için kaliteli beslenmesi şarttır.

  • Hamilelerin Mutlaka Yemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Hamilelerin besin ve vitamin depolarının dolu olması sağlıklı bir hamileliği beraberinde getirir. Hamilelik başlangıcı ile birlikte doktorların verdiği folik asit haplarına ek olarak, folik asitten zengin gıdalarla beslenilmelidir. Tam tahıllı ekmek ve yiyecekler folik asit bakımından oldukça zengindir. Tüm öğünlerde tam tahıllı gıdalara ağırlık vermek bebeğin ve annenin sağlığı için faydalı olacaktır.

Haftada mutlaka bir kez somon balığı tüketmek her zaman önemi olsa da, hamilelik döneminde özenle üzerinde durulması gereken bir konudur. Omega3 bakımından en zengin balık türü olarak, bebeğin zekâ ve görme gelişimi bu sayede daha iyi seviyeye ulaşmaktadır.

  • Hamilelikte Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde zengin çeşitlilikte bir beslenme düzeni benimsenmelidir. Bebeğin gelişimi için her gıdanın ayrı faydasından yararlanmak adına meyve ve sebzelerin tümü, kırmızı et ve balık yönünden zengin bir beslenme düzeni oldukça önemlidir. Kahvaltıda mutlaka yumurta yenmesi, bebeğin ihtiyacı olan amino asitlin karşılanmasını sağlar. Ara öğünlerde meyveli yoğurt ve meyve sağlıklı ve dengeli beslenmek için gereklidir.

Bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı bu dönemde daha dayanıklı olması için C vitamini yönünden zengin olan meyveler bolca tüketilmelidir. Taze meyvelerin yanı sıra kur meyvelerde bağışıklığın kuvvetlenmesine katkı sağlayan yiyeceklerdir. Atıştırmalık olarak gün içinde tüketilmesi hamile bayanların ve bebeklerinin sağlıklı gelişmelerini sağlar.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)