Bilimsel Olarak İdeal Kiloda Olmanın Yöntemleri

Bilimsel Olarak İdeal Kiloda Olmanın Yöntemleri

Günümüzde kilo verme üzerine her gün yeni yöntemler ve teknikler karşımıza çıkmakta. Biraz incelendiğinde bu yöntemlerin çoğunun, ya kulaktan dolma bilgiden ibaret olduğu, ya da insanların estetik kaygılarını ve kilo problemlerini istismar eden ticari girişimlerin reklamları olduğu görülmekte.

Bunca bilgi kirliği ve reklam amaçlı haber arasında işe yarar çözümlere ulaşmak her geçen gün daha zor bir hal almakta.

Bu sebeple, zayıflamak isteyenler için, gündelik hayatta uygulanabilecek, bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri sizin için hazırladık.

Yediklerinizi Not Alın Ya Da Fotoğraflayın

Yediğiniz yemeğin fotoğrafını çekmek ya da notunu tutmak kulağa tuhaf gelebilir. Ama yedikleriniz üzerinde kontrolü sağlamanızı ve farkındalığınızı arttıran küçük ama önemli bir unsurdur. Geriye dönüp baktığınızda kat ettiğiniz yolu da gösterir.

Kahve İçin

Kahve üzerinde bitmeyen spekülasyonlar sürse de pek aldırmamak gerek. Zira kaliteli bir kahve içerdiği antioksidanlar nedeniyle metabolizmayı hızlandırıp, vücudun yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Tabi ki bunu ölçülü ve en önemlisi de şekersiz içmeniz gerekmektedir.

Sabah Yumurta Yiyin

Yağ saranı düşük, protein değeri yüksek olan yumurta, açlıkla uyandığınız sabahların en önemli gıdasıdır. Az yağlı bir omlet ya da haşlanmış bir yumurta tokluk süresini uzatır, sonraki öğünlere de daha az yemenizi sağlar. Tabi kilo probleminizin ölçüsüne göre yumurta sayısını iyi belirlemelisiniz.

Yeşil Çaya Alışın

Ülkemizde de tüketimi yaygınlaşan bu çay, zayıflama dendiğinde akla ilk gelen gıdalardandır. Kahve gibi, zayıflamak isteyenler için çeşitli yararlar sağlamaktadır. Kateşin denen antioksidanlarla yüklü olduğu için, yağ yakımında faydalı ve organik zayıflamanın bir aracıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Orta zincir trigliserit bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, metabolizmayı arttırdığı ve günlük kalori salınımının azalmasında büyük etkisi olduğu bilinmektedir.

Bilimsel Olarak İdeal Kiloda Olmanın Yöntemleri

Zayıflamak İçin Uzak Durmanız Gerekenler

Şekeri Hayatınızdan Çıkartın

Tatlı olması aldatmasın, çünkü bilimsel olarak zararı ispatlanmış en büyük kilo ve hastalık kaynaklarından biri şekerdir. Kilo almanıza neden olarak yaşan kalitenizi düşürdüğü gibi, orta ve uzun vadede şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi ciddi problemler yol açmaktadır. Tatlı krizlerini meyveler ile geçiştirin.

Rafine Karbonhidrat İle Vedalaşın

Kurabiye, kek, ekmeği makarna ve benzeri rafine karbonhidratlar, besleyici ve lifli kısımlarından arındırılmıştır. içerdiği şekerle bir araya gelince, kan şekerinin yükselmesine ve kısa sürede tekrar acıkmanıza neden olmaktadır. Obezite ve rafine karbonhidratlar birbirini en fazla kışkırtan ikilidir. Aklınızı çelmesine izin vermeyin.

Zayıflamak İçin Olmazsa Olmaz

Tabi ki Su

Su içmenin zayıflama üzerindeki etkisi bilindik bir bilgi. Yemeklerden yarın saat kadar önce su içmek, sizde doygunluk hissinin daha çabuk geliştirir ve kalori alımını düşürür. Ayrıca su içmek su içmek metabolizmayı hızlandırdığı için bir düzeyde kalori yakmanıza yardım eder.

Tabakların Boyutunu Küçültün

Kilo vermek psikolojik bir süreçtir aynı zamanda. Kilo aldığı için insanın psikolojisi bozulur. Bozulan psikolojisini de yemek yiyerek iyileştirmeye çalışır. Madem psikoloji bunun önemli bir parçası, yemek yeme güdünüzü aldatacağınız tekniklerden biri de küçük tabak kullanmaktır. İnsanın kendine saygısı gereği ikinci bir tabağı daha istemesi daha zordur. Diyetiniz uzadıkça, uzayan süreye paralel adım adım tabak küçültmek işe yarar bir yöntemdir.

Son Öğünden Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Madem psikoloji dedik, oradan devam edelim. Akşam yemeğinden sonra dişinizi fırçalamanız, sizi yeniden yemeye üşendirecek yöntemlerden biridir. Göz ardı edeceğiniz gece kaçamaklarına da mani olur. Çünkü yeniden dişlerinizi fırçalamaya üşenirsiniz.

Proteini İhmal Etmeyin

Zayıflamak söz konusu olduğunda, kimi insanlar sağlığını bozacak yöntemleri denemektedir. Oysa en doğru zayıflama yöntemi sağlığınızla barışık olan yöntemdir. Bunun için de vücut sağlığınız için gerekli proteinleri ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca bilinçli büksek proteinli beslenme tokluk hissini bütünleştirir.

Etrafınızda Sağlıklı Yiyecekler Tutun

Küçük atıştırmalıklar, büyük kalorilerin önüne geçebilir. Acıktığınız zaman etrafınızda ceviz, badem, fındık, meyve, kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıkların olması, yemeği aklınızdan çıkarmanıza ve yemeğe daha doygun oturmanızı sağlar.

Su Yoğunluklu Sebze ve Meyveler Yiyin

Su yoğunluklu meyveler, gramı başına daha az enerji sağladığından dolayı, daha az kalori ile daha çok yemenizi sağlar.

  • Kabak
  • Karpuz
  • Salatalık
  • Şeftali
  • Erik

Daha birçok su yoğunluklu sebze ve meyveleri yemeyi alışkanlık edenlerin daha az kilo almaya eğilimli olduğu bilinmektedir.

Yeme Süresini Uzatın

Tokluk hissinin oluşması bilimsel olarak 20 dakikayı bulduğu için, yemeği yeme süresini uzatmak gerekmektedir. Bunun için lokmaları uzun süre çiğnemek hem tokluk hissi yaşamanızı sağlar, hem de sindirim sağlığınız için faydalıdır.

Uykuyu Kontrol Edin

Yapılan araştırmalar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde uyku probleminin obezite ile ilişki olduğunu kanıtlamaktadır. Uyku yağ yakma sürecinin bir parçasıdır. Uyumaya tercih edilen anlar genelde yemek yemeye ve içmeye de yönlendirebilmektedir.

Karmaşık Yöntemlerden Uzak Durun

Bu bir diyet listenizin olmaması anlamına gelmemektedir. Çok çeşitli besinler içeren listelere tamah etmeyin. Hem kafanızı karıştırır hem de sindirim sisteminiz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Egzersizleri Aksatmayın

Egzersiz zayıflama dönemlerinin hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahatlatan olaylardır. Egzersizler zayıflamanın bir cezası değildir. Vücut ve zihin sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Diyet ile oluşabilecek kas kaybı ve metabolizmanın azalması hallerini ortadan kaldırır. Ve zor eriyen göbek ya da diğer bölgesel noktaları daha çabuk eritmenizi sağlar.

Diyetler, ne onunla olunuyor ne onsuz. Başlaması güç ama sürdürülmesi halinde sosyal ve psikolojik etkileri bakımında hayatınızı değiştirecek olaylardır. Yukarıda saydığımız gündelik hayata uyarlanabilir ve bilimsel yöntemler ile görünmek istediğiniz kilolara sahip olabilirsiniz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)