Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir

Serviks bölgesini uyaran hareketlerle ya da bu tarz bitkilerle adetinizi kolayca söktürebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer adet gecikmesi ya da düzensizliği konusunda şikayetleriniz varsa, bu önerilerimizi uygulayarak adetinizi düzene sokabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Maydanoz Deyip de Geçmeyin

Hemen her zaman sofralarımızda yer alan maydanoz bitkisi bunlardan biridir. İçinde adiol bulunan maydanoz bitkisi selviks bölgesini uyarır ve kanamayı kolaylaştırır. Hatta hamilelerde düşüğe neden olacağından, hamilelere maydanozun bol tüketilmesi ve maydanoz suyu tüketimi önerilmez. Bu yüzden düzenli olarak maydanoz suyu hazırlayarak içebilirsiniz. Bunun için; 5 su bardağı suyun içine bir bağ maydanozu atarak kaynatmanız yeterli. Bu suyu yarım saat bekletin ve bir gün boyu bitene dek tüketin.

Yine rezene bitkisi de kanı sulandıran ve rahat adet olmanızı sağlayacak olan bitkilerdendir. ‘Emmenagogue’ içeren bu bitkinin karışımı, bir su bardağı suya iki kaşık rezene tohumu atılarak hazırlanır. Bu karışım bir gece ağzı kapalı olarak bekletilir ve ertesi günü süzülerek içilir. Aynı zamanda hazırladığınız bu karışım adet sancılarını da dindirecektir.

Aloe Veranın Yararları

Yine mensturasyon sorunlarında önemli bir destekçi de aloe vera bitkisdir. Hemen her çiçekçi de  ya da serada bulabileğceiniz bu bitki, içi jel dolu yapraklardan oluşur.

Hazırlanışı; 1 adet aloe vera bitkisinin yaprağını kopararak içinden çıkan jeli bir kaba alın ve bal ile karıştırarak tüketin. 3 ay boyunca bu karışımı her sabah düzenli olarak tüketin (mens dönemlerinde tüketmeyin)

Zerdeçal, ısıtıcı etkilere sahip olan bir baharat türevidir. Bu yüzden mens döneminde bölgeyi ısıtarak damarları faaliyete geçirir. Adet kanamasını hızlandıran ve sancıları dindiren özelliklere sahiptir. Bu nedenle adet olmadan bir hafta önce içeceklerinize ya da yiyeceklerinizin üzerine ekerek tüketebilirsiniz.

Kekik; kekik mensturasyon döneminde rahatlatıcı özelliklerinden dolayı kadınların çekinmeden baş vurabileceği özel bitkilerdendir. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kekik koyarak gün içinde haricen bu içeceği tüketin. Göreceksiniz ki rahatça adet olabileceksiniz. Dilerseniz hazır kekik çaylarından da yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde adaçayı da kekik kadar etkili bir damar çözücü olduğundan regl dönemleri için bulunmaz nimetlerdendir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)