Diyet Bozduran Nedenler

Diyet Bozduran Nedenler
 • Diyet
 • Ağustos 28, 2014 2:57 pm
 • 1
 • 1.699
 • A+
  A-

Zayıflamaya karar vermek ve fazla kilolardan kurtulmak için diyete başlamak oldukça önemli bir süreç. Asıl önemli olan bu süreçten sonra yaşanacak gelişmelerdir. Çünkü diyetlerde yer alan kurallar, belirli saatler ve diyet önerilerinin uygulanması dikkat gerektiren aşamalardır. Diyet yaparken farkında olmadan yaptığınız bazı hatalar diyetinizin baş düşmanı olabilir. Yapmış olduğunuz ufak hatalar diyetinizin bozulmasına ve bütün çabalarınızın boşa çıkmasına yol açabilir. İşte diyet bozduran nedenler ve almanız gereken önlemler;

 • Hızlı Yemek Yeme Alışkanlığı: Diyet yapmaya karar verdiğinizde bırakmanız gereken ilk alışkanlıklarınızdan birisi hızlı yemek yeme alışkanlığı olmalıdır. Ağzınıza aldığınız her lokmayı çiğnerken bir dakika ara vererek diğer lokmaya geçiş yapmalısınız. Özellikle iş yerlerinde öğle arası yemekleri için vakit darlığı nedeniyle hızlı davranmanız diyetinizin baş düşmanı olacaktır.
 • Öğün Atlamak: Yapılan birçok araştırma neticesinde öğün atlamadan diyet uygulayanlar öğün atlayanlara göre daha hızlı kilo verdiği kanıtlanmıştır. Özellikle kahvaltı asla es geçmemeniz gereken öğündür. Kahvaltınızı tam ve sağlam bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde diyet programı hazırlamayı ihmal etmeyin.
 • Büyük Porsiyonlar Kullanmak: Diyet yapmanın bir amacı da daha az yiyerek kilo vermek değil midir? Peki neden hala büyük porsiyonlarda yemek yemeyi tercih ediyorsanız. Büyük porsiyonlarda yemek yiyorsanız diyet bozduran nedenler arasından biri ile karşı karşıyasınız demektir. Porsiyonlarınızı zaman içerisinde en aza indirmeye gayret etmelisiniz.
 • Çabuk Pes Etmek: Birçok kişidiyet uygulamaya başladığında neredeyse tartı ile arkadaş durumuna gelmektedir. Kendinize zaman tanımadan birkaç gün içerisinde kilo vermeyi istemek yanlış düşüncelerden biridir. Uyguladığınız diyet için kendinize en az 1 hafta süre vermelisiniz. 2 gün diyet uygulayıp 3. Gün tartıya çıkarak kilo vermediğinizi fark edip çabuk pes etmeyin. Vücudun yağ yakımı için belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Bu nedenle hem kendinize hem de uyguladığınız diyete zaman tanıyın.

Kendinizi şartlara boğduğunuz sıkıcı diyetler yerine kendinize yaşam biçimi haline getirdiğiniz diyetleri tercih etmeye çalışın. Diyet yaparken dışarıda yemek yiyecekseniz ipin ucunu kaçırmayın. Özel bir misafirliğe gittiğinizde size her ikram edileni yemek zorunda değilsiniz. Ayrıca diyete başlamadan önce kendinize inanmamak gibi bir problemle karşı karşıya iseniz ilk aşmanız gereken problem budur. Diyet bozduran nedenler arasında en önemlisi kişinin kendine güvenmemesi ve bunu başaramayacağıdır. Sizlere verdiğimiz önerileri dikkate alarak bu gün itibariyle yeni bir diyet programı oluşturmalı ve diyete başlamadan önce kendinize güven duygusu taşımalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Gökçe dedi ki:

  Kesinlikle çok doğru saydığınız tüm nedenler yüzünde pazartesi başlayıp salı biten diyetlerim var 🙂 Bilgiler için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ