Bal Peteği Örgü Modeli Örnekleri

Bal Peteği Örgü Modeli Örnekleri

Oldukça zevkli örülen ve her renk ipte kendini gösterebilen bal peteği örgü modeli örnekleri yelek, süveter ve hırkaların en çok tercih edilen modelidir. Örgü sevenlerin sıklıkla kullandığı, üç boyutlu bir model sunan bal peteği görüntüsündeki örgü modeli için çok sayıda örnek bulmak mümkünüdür.

Bal Peteği Örgü Modeli Yapılışı

İlk olarak ölçüye uygun ilmek sayısı şişe geçirilir. İlk bir kaç sıra arzuya göre normal işlenir. Lastik modeli ya da haroşa örülen bir kaç sıranın ardından modele başlanabilir.

Bal peteği yapmak için kenar ilmek alındıktan sonraki iki ilmek sağ şişin yardımı ile sağa doğru çapraz alınır. Sağ şişe çapraz olarak alınan ilmekler sol şişe geçirilerek düz örülür. Yanında bulunan iki ilmek bu kez sol şişin yardımı ile sola doğru çapraz alınır. Tekrar sol şişe alınıp düz örülür. Bu şekilde sıra bitene kadar devam edilir. Arka tarafa geçince örme işlemi düz olarak yapılıp tekrar başa gelinir.

İkinci sıraya geçilince; birinci sırada sağa çaprazlayarak işlenen ilmekler sol tarafa, sola çaprazlanarak işlenen ilmekler ise sağa tarafa çaprazlanarak örülür. Diğer sıralar da bu mantıkla devam eder ve petekler oluşturulur.

Kolay ve Gösterişli Bir Model

Bal peteği örgü modelleri için seçilecek şiş numarası ve ipin kalınlığı pek önemli değildir. Kolay ve gösterişli olan bu model her tür ipte kendini göstermektedir. Önemli olan ipin kalınlığına uygun şiş seçmektir. Kazak, hırka, yelek, elbise, kolu ve kolsuz örgülerde bu model sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle söveter ve yeleklere şirin bir hava katan model hızlı ilerleyip çabuk biten basit modellerdendir. Kolay ve gösterişli örgü modeli arayan örgü severlerin ilk tercihleri arasındadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)