Bebek Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Bebek Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Bebekleriniz için kıyafet seçimi yaparken, bebeğin öncelikle rahat olması gerektiğini unutmamalıyız. Bir bebeğin büyüme gelişimini tamamlarken tercih edilen kıyafet, diğer birçok etken gibi önemli unsurlardan biridir. Her ebeveyn bebeğinin şık ve modaya uygun kıyafetler giymesini ister; ancak şık diye giydirilen dar ve kumaş kalitesi bozuk olan kıyafetler bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple seçimlerinizi özenle yapmalı, bebeğinizin hassas beden ve cilt yapısına uygun kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bebek doğumundan itibaren ilk ay daha çok zıbın ve çıtçıtlı badiler ile giydirilmelidir. 3. Aydan sonra pamuklu, rahat çıkarılabilen, bacaklarını sıkmayacak kıyafetleri tercih etmelisiniz. Her kıyafetin yaka kısmının geniş, kafa kısmını zorlamayan, mümkünse omuzlardan çıtçıtlı olması gerektiğini göz önünde bulundurmanızda fayda var. Üzerinde bağcık ve kurdele bulunan kıyafetlerin bebeğin boynuna dolanabileceğini unutmamalı, bu nedenle bebek, dikkatli bir şekilde giydirilmelidir.

bebek kıyafeti nasıl seçilirBebeklerimiz için seçtiğimiz giysilerin rahatlığının yanı sıra temiz ve hijyenik olması dikkat edilecek önemli hususlardan biridir. Bebeğin ense kısmını tahriş edecek olan etiketler mutlaka kesilmeli, kıyafetler yetişkinlerden ayrı olarak yıkanmalı ve özel bebek deterjanları kullanılmalıdır. Elbiseler içten ve dıştan düzenli olarak ütülenmelidir.

Bebeğinizi giydirirken vücut ısısına da dikkat etmeniz gerekir. Çok terleyecek veya üşütecek kıyafetlerden kaçınmalısınız. Bebeğin saçları az olduğundan kafa kısmını iyi korumalı,  özellikle dışarı çıkarken şapka takmayı ihmal etmemelisiniz. Bebek giyimi konusunda yabancı kişilere kulak asmamalı, kendi yöntemlerimiz ile bebeği giydirmeliyiz. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini anlamak için elinizin tersi ile ensesinin, kol ve bacaklarının ısı derecesine bakabilirsiniz. Duruma göre ince bir yelek ile,  bebeği sıkmadan sıcak tutabilirsiniz. Unutmayalım ki kalın ve yün giysilerden daha çok ince, pamuklu ve rahat kıyafetler, bebeğimizin vücut ısısını daha iyi dengelemektedir. Bebek giysileri konusunda bu hususlara dikkat ederek, daha sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olabilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)