Cinsel İlişki Sonrası Konuşulmaması Gerekenler

Cinsel İlişki Sonrası Konuşulmaması Gerekenler

İkili ilişkiler söz konusu olduğunda yapılması ve yapılmaması gereken birçok davranış şekli karşımıza çıkıyor. Genellikle karşı cinsi etkilemek içi yapılması gereken davranışlara, kullanılması gereken kelimelere dikkat çekiliyor fakat ikili ilişkiler söz konusu olduğunda bir ilişkiyi sürdürebilmek daha büyük önem taşıyor. Özellikle yeni başlayan ilişkilerde dengeyi kurmak ve devamlılık sağlamak açısından aynı kibarlıkta devam etmek ve kişilerin özel alanlarının her zaman dışında kalmak oldukça önemli. Yapılan birçok araştırma biten ilişkilerde zamanla kişilerin değiştiği ve ilişkilerin ilk zamanlardaki hassasiyeti ilişkilerin devamında göstermediği yönünde oluyor.

Özellikle uzun süren ilişkilerde veya evliliklerde ikili arasındaki tutum ve davranışların bozulması ve beklentilerin karşılanamaması aradaki bağların kopması için yeterli sebeplerden oluyor. Düzenli cinsel ilişki yaşayan bir çiftte veya yeni ilişkiye girmiş bir çiftte öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar kadar sonrasında da dikkat edilmesi gerekenler var. Peki, ilişkinin devamı için cinsel ilişki sonrasında konuşulmaması gerekenler nelerdir?

İyi Miydim?

Cinsel ilişkinin ardından sorulmaması gereken soruların başında yer alan bu kelime yaşanmış olan anın büyüsünü bozacaktır. Bunu ilişki ardından karşı cinse direk sormak yerine zamanla o anları değerlendirerek kendi kendinize tartmanız ilişkinin heyecanı ve diriliği açısından önemli olacaktır. Karşı tarafa böyle bir soru yönelttiğiniz durumda yaşadığınız anların sadece bir iş yapma ve sadece iyi olmaya dayalı bir eyleme bağlı olduğunu düşündürebilirsiniz.

Acıyor Mu Veya Acıdı Mı?

Genellikle erkeklerin sorduğu bu soru yerine göre karşı tarafı iyi hissettirse de çoğu zaman anın büyüsünü bozuyor. Bu sorunun altında kişinin karşı tarafı düşündüğünden çok kendini övdüğü algısı da yatabilir. Bu soruyu karşı tarafı da rahatsız etmeden sormak için farklı yöntemler bulmak daha faydalı olacaktır. Cinsel ilişki sonrası karşı tarafı bu açıdan düşündüğünüzü direk sormak yerine soruyu ve çıkabilecek anlamları daha da yumuşatarak ‘Uyumak ister misin?’ ya da ‘Sıcak bir duş alıp, rahatlamak ister misin?’ şeklinde sormak daha doğru olacaktır.

Her Yer Battı, Toplayalım

Söz konusu olan en hatalı konulardan biri de etrafta oluşan kirliliklerdir. Titiz ve temizlik hastası bile olunsa cinsel ilişki sonrasında etrafın kirlendiğinden bahsetmek bunu sadece sizin önemsediğinizi ve karşı tarafın oluşan tüm kirliliklerden kendini sorumlu hissetmesini sağlayacaktır. Etrafın batması cinsel ilişkinin hemen ardından kesinlikle konuşulacak bir konu değildir. Yaşanılan anın büyüsünü bozmamak ve karşı cinsin kendisini her açıdan kötü hissetmemesini sağlamak için temizlik kısmını sonraya bırakmak daha mantıklı olacaktır.

Beni Seviyor musun veya Seni Seviyorum Demek

Ani gelişen bir cinsel ilişki ardından sorulmaması gereken ve konuşulmaması gereken önemli bir konudur. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ‘seni seviyorum’ demek romantik olarak algılansa da konuşulmaması ve sorulmaması gerekenlerin başında yer alıyor. Maalesef karşı tarafın sizinle yaşadığı cinsel ilişki ile sizi sevip sevmemesinin alakası olmayabilir. Başlamak üzere olan bir ilişkiye zarar veren bir konuşma olacaktır. Bunun yerine cinsiyeti her ne olursa olsun karşı tarafa ‘Seni seviyorum.’ demek veya ‘Beni seviyor musun?’ sorusunu sormak yerine zamana bırakarak bu sorunun cevabını zamanla anlamaya çalışmak ya da sormak için daha farklı bir ortam hazırlamak daha mantıklı olacaktır.

Şimdi Ne Olacak veya Biz Şimdi Neyiz?

İzlenilen film veya dizilerde bile en sık karşımıza çıkan soru budur. Cinsel ilişkinin ardından karşı tarafa bu soruyu yöneltmek veya bu konuda bir şeyler söylemek başlamak üzere olan güzel bir bağın kopmasına bile neden olabilir. Yaşanılan ilişkiden pişman olunduğu anlamı çıkarılabilir veya ilişkiye kademe atlatmak için yapılan bir şey olarak görülebilir. Cinsel ilişki öncesinde her ne iseniz sonrasında ise aynı durumda olmayı göze almalı ve bu sorunun cevabını yine kendi his ve gözlemlerinizle vermelisiniz. Aksi takdirde bu konunun bahsinin bile geçmesi partneriniz tarafından daima bir beklenti içinde olacakmış gibi görünmenize ve bunun gibi daha farklı ön yargılara bile sebebiyet verebilir.

Daha İyisini Yaşamadım ya da Daha İyisini Yapabilirdik (Sakın Söylemeyin!)

Aslında birbirinin tam zıddı olan bu iki konu karşı cins tarafından aynı anlama gelebilir. Daha iyisini yaşamadım derken partnerinizi geçmişteki kişilerle karşılaştırdığınız ve partnerinizin kendini her konuda yetersiz görebileceğiniz ihtimalini düşündürecektir. Daha iyisini yapabilirdik konusu ise bununla aynı anlama gelebilir. Bu konuda ise partneriniz size karşı yetersiz olabilme ihtimalini göz önünde bulunduracaktır. Cinsel ilişki sonrasında yaşanılanların değerlendirilmesini yapmak kesinlikle doğru değildir. Yaşanılan duyguları akışına bırakarak zamanla görerek ve hissederek tüm sorulara cevap almak ya da bu konuları konuşmak için daha doğru bir ortam ayarlamak her iki taraf içinde daha doğru olacaktır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)