Karpal Tünel Sendromu Hakkında Bilgiler

Karpal Tünel Sendromu Hakkında Bilgiler

Ev kadınlığı sabahtan akşama kadar süren ağır bir tempoyu ifade eder. Durmadan bir şeyler düzenlemek, temizlik yapmak, yiyecek ve içecekler hazırlamak ev için gerekli alışverişleri yapmak ev kadınlarının bir gün boyunca durmadan tekrarladığı işler arasında yer almaktadır. Bu işlerin sıkça yapılması ise ciddi enerji gerektirir. Bu enerjinin büyük çoğunluğu eller ve dirsekler üzerine yoğunlaşır. Bu yoğun çalışma şekli ise karpal tünel sendromu adı verilen hastalığı beraberinde getirmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu koldaki medyan sinirlerin aşırı kullanım nedeni ile etraflarında bulunan doku tarafından sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan bir nörolojik hastalıktır. Genellikle el ve kolları sıkça kullanan ve güçlerini bu bölgede yoğunlaştırmak durumunda kalan kişilerde görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Karpal tünel sendromunun nelerinin en başında düzenli olarak el ve kol üzerinde yaratılan baskı gelmektedir. Ev kadınlarında sıkça görülmesinin nedeni de budur. Bez sıkma, yer ve yüzey silme, kavanoz açma, dikiş, nakış ve örgü gibi işler ellerin ve kolların bolca yorulduğu işlerdir. Bu da dirsekten başlayan medyan sinirlerin etrafını saran ve tünele benzeyen dokunun sertleşmesine ve zaman içinde siniri baskı altına almasına neden olur. Karpal tünel sendromu genellikle el bileğinde kendini gösterir. Ev kadınlarının yanı sıra masa başı işlerde uzun süre yazı yazan, daktilo kullanan, enstrüman çalan müzisyenlerde de karpal tünel sendromuna sıkça rastlanmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Hangi Doktor

Karpal tünel hastalığının tanısını koyabilecek doktorlar ve tedavisini yapabilecek doktorlar birden fazladır, normalde sinirlerle ilgili bir hastalık olduğundan dolayı nöroloji doktorlar ilk etapta hastayı görür fakat hastalığa bağlı olarak doktorunuz sizi ortopedi, fizik tedavi ve kardiyoloji doktorlarına da yönlendirebilir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromunun en yaygın belirtisi ağrı ve uyuşma hissidir. Bu belirtiler el bileğinde ortaya çıkarak bütün kola yayılabilir. Özellikle gece saatlerinde ağrı, uyuşukluk ve diğer şikayetler artar ve bir süre sonra dayanılmaz hale gelebilir. Eldeki uyuşma nedeni ile nesnelerin tutulmasında sorunlar yaşanabilir ve gündelik işler bile yapılamaz hale gelinebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromu ilk dönemde fark edildiğinde dinlenme ve fizik tedavi ile etkileri azaltılabilen bir hastalıktır. Hastalığın teşhisi röntgen çekilerek koyulabilir. İlerleyen vakalarda ise tek çare cerrahi operasyondur. Bu operasyon fazla uzun sürmeyen son derece basit bir işlemi içermektedir. Lokal anestezi ile beş on dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen ameliyattan sonra on gün kadar eli kullanmak mümkün olmuyor. On günün sonunda ise yavaş yavaş hareket ve fizik tedavi ile kolun eski işlevsel haline döndürülmesi mümkün hale geliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ