İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Modası

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Modası

2019 yılı ilk çeyreğinde, ev mobilyalarında büyük bir trend yakalayan iskandinav mobilya modelleri, uzun bir aradan sonra tekrar moda olmaya başladı, genellikle açık renk salonlara sahip olan kişilerin ferahlık adına bu tür dekorasyonu yaptığını gözlemliyoruz.

Duvarların beyaz renge büründüğü, döşemelerin ahşap olduğu şık, biraz eski tarzda dizayn edilmiş evler, genelde, İskandinav tarzı ev olarak bilinmektedir. Aslında bu tarz evlerde, mobilyalar oldukça moderndir. Fakat her oturma grubunun üzerinde, mutlaka bir battaniye görürsünüz. Bu da İskandinav ülkeleri, Danimarka, Norveç, İsveç gibi ülkelerin soğuk olmasından kaynaklanır.  Salon ferah ve geniştir. Fakat daha dağınık bir tarzda dizayn edilmiştir.

İskandinav Yerleşim ve mobilya seçimleri dağınıklık, karmaşa ve kaos tarzında değil, daha çok eşyaların yerleşimi ile alakalıdır.

Bu tarz ev dekorasyonunda, genellikle oturma alanları hariç, hiçbir yerde halı bulunmaz. Bu ahşaba olan hayranlığın bir göstergesidir. Bu tarz döşenmiş evlerdeki bir diğer unsur da, farklı dizaynlarıyla dikkat çeken orta sehpalardır. Genellikle ahşap olarak tercih edilen bu sehpalar, cam formda da görülebilmektedir. Bir diğer unsur da, berjerlerdir. Berjerler ev dekorasyonunda mutlaka kullanılır. Bu tarz evler ne kadar küçük olsa da, pencerelerin büyüklüğü ve kapısız olmasından dolayı, evler oldukça büyük görünürler. Kapılar mevcutsa bile, oldukça büyük ve tam açılabilen kapılardır.

İskandinav Mobilya Modelleri 2019

Bu evlerde dikkat çeken başka bir şey de, tablolar ve resim çerçeveleridir. Abartmamak şartıyla, her yerde kullanılabilirler. İskandinav tarzı ev dekorasyonunda, siyah beyaz eşyalar da mutlaka kullanılır. Gerek berjerler, aksesuarlar gibi parçalardan, en az bir tanesi siyah beyazdır. Son yılların popüler olan mobilya dekorasyon tarzlarından

avangarde mobilyalar da ise buradan da görebileceğiniz gibi koyu renkler daha fazla hakimdir ve genellikle osmanlı dizaynı beğenilmektedir.

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İskandinav tarzı ev dekorasyonu yaptırmak isteyen kişilerin, öncelikle beyaz rengini evlerinde tercih etmeleri gerektiği bilinmeleridir. Country akımıyla ülkemizde hâkim olan beyaz rengi, bu tarzda genellikle duvar rengi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında ise, mobilyalar pastel renklerde ve desenlerde olduğu sürece rengi, dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. Halılar, kilim desenli, parkeler de muhakkak kahverengi veya beyaz ahşap olmalıdır. Banyo veya mutfakta bu tarz kullanılacaksa, yerlerde siyah beyaz karo veya fayans tercih edilebilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)