Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Trafikte cana ve mala gelen hasarları karşılamak için alınacak birçok önlem vardır. Bu önlemlerin başında kasko gelmektedir. Trafikte güvenliğinizden olduğu kadar aynı zamanda doğal afetlerde ya da hırsızlık problemlerinde de kasko size yardımcı olmaktadır. Kasko, çeşitli alanlarda birçok fayda sağlayan bir sigorta türüdür. Kasko değerini hesaplamak için aracınız markası, model yılı ve modeli önemlidir.

Kasko Sigortası Nedir?

Kaskonun avantajlarından bahsetmeden önce, kasko sigorta türünü detaylıca öğrenmekte yarar var.

Kasko sigortası, trafikteki araçların kaza ya da farklı sebeplerden dolayı hasarlanması sebebi ile meydana gelebilecek zararları karşılayan sigorta çeşididir.

Kasko genellikle zorunlu trafik sigortası ile karıştırılan bir sigorta türüdür. Ancak ikisi birbirinden farklı sigorta türleridir. Zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılacağı üzere yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Kasko, zorunlu değil isteğe bağlıdır.

Zorunlu trafik sigortası bir kaza durumunda mağdur karşı tarafı ve üçüncü kişileri teminat altına alır. Yani kazada mağdur olan taraf sizseniz, kendi zorunlu trafik sigortanız size teminat altına almaz.

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası gibi karşı tarafı değil sizi teminat altına alır. Yani mağdur olsanız bile teminat altına alamayan trafik sigortasının aksine sizi teminat altına alır, kasko sigortası.

Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasının tamamlayıcı sigortası olarak görülür. Herhangi bir olası kaza durumunda ya da kaza riski durumunda kendi sağlığınızı ve aracınızı güvence altına alır. Zorunlu tutulmayıp, isteğe bağlı olarak yapılır araç kaskosu. Peki, bu kasko sigortasının faydaları nelerdir?

 • Kasko sigortası, oluşması olası kazalara ve kaza risklerine karşı ya da çevresel faktörlere karşı güvence verir.
 • Çarpma ya da çarpılma gibi durumlarda oluşabilecek hasarların zararlarını karşılamayı amaçlar.
 • Aracınız trafikte hareket halindeyken ya da durağan haldeyken veya aracınızın durduğu yerde zarar görmesi sonucunda meydana gelen hasarların zararını karşılar.
 • Kasko sigortasında yapılan sözleşme kapsamı, ek teminatlarla genişletilebilme imkânı sağlıyor.
 • Enflasyon, hukuki yardım, eskime payı ya da kullanım payı gibi ekstra yapabileceğiniz teminatları da sağlıyor.
 • Vefat ya da sakatlık gibi herhangi sağlık durumlarında ferdi kaza teminatı sağlıyor, hatta bunu ön plana çıkarıyor.
 • Olası herhangi bir kazada, araç içerisinde bulunan kişilerin vefat etmesi durumunda ya da sakatlık yaşamaları durumunda tazminat ödemleri sağlıyor. Eğer vefat etmişse kanuni varislerine, sakatlık yaşanmışsa da kendilerine tazminat ödemesi sağlanıyor.
 • Deprem, sel ya da yangın gibi doğal afetlerde de güvence altına ağlıyor.
 • Terör ya da art niyetli halk hareketleri ile oluşabilecek zararları da karşılıyor.
 • Aracınızın çalınması ya da herhangi bir zarara uğraması sonucunda kasko size yardımcı olur.

Kasko Mu Yaptırmalıyım Yoksa Trafik Sigortası Mı?

Kasko isteğe bağlı bir sigorta çeşididir ama trafik sigortası yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası ek olarak, onu tamamlayan bir sigorta türüdür.

Kaskonun avantajlarını göz önüne alırsak yapılmasında mutlaka fayda olduğu açıkça ortadadır. Ancak zorunlu olmadığı için tercihe bırakılmıştır.

Kaskoda Teminat Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?

Maalesef meydana gelen her kaza durumunda, kasko sigortası kaza hasarını karşılamayabilir. Kaskoda teminat dışı kalan bazı durumlar vardır, bunlar;

 • Yüksek seviyede alkollüyseniz ya da uyuşturucu madde kullanılmışsa,
 • Araç sahibinin yakını ya da tanıdığı kişiler bilerek ve isteyerek kasten araca zarar vermişse,
 • Ruhsatta belirtilenin aksine taşıma sınırını aşan yük ya da yolcu taşıyan aracın kaza ya da hasarlarının karşılanması,
 • Araçların düzenli bakımı yapılmamışsa,
 • Aracın modifiye hasarları,
 • Savaş, ihtilal, ayaklanma ya da iç hareketlenmeler sonucunda araçta meydana gelen hasarlar,
 • Trafik ekipleri dışında araç taşınması veya çekilmesi durumunda meydana gelen hasarlar,
 • Aracın, ehliyet belgesi olmayan kişiler tarafından kullanımı ile meydana gelen kazalarda

Kasko sigortası teminat dışı kalmaktadır.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Kasko teminat içeriklerine göre dörde ayrılmaktadır.

 • Dar kasko,
 • Genel kasko,
 • Genişletilmiş kasko,
 • Full kasko- Tam kasko

Dar Kasko

Dar kasko, ana teminatlardan bir ya da birkaçının yer almadığı kasko türüdür. Dar kaskoda teminatlar kısıtlıdır. Sigorta pirimleri, dar kaskoda düşüktür.

Genel Kasko

Ana teminatların tamamını kapsayan ve standart olarak kabul edile kasko türüdür.

Genişletilmiş Kasko

En fazla tercih edilen kasko türüdür. Ana teminatların hepsini içerir ve ek olarak, doğal afet ve çevresel faktörlerden meydana gelecek zararları da karşılayan. Birçok sorunu güvence altına alacağınız kasko teminatlarını içeren kasko türüdür.

Tam Kasko

Ana teminatların hepsini kapsar ve ek olarak ek teminatların tamamını kapsayan kasko türüdür. Genişletilmiş kasko türüne göre, poliçede yer alan ek teminatlar daha kapsamlı yer almıştır. Halk arasında full kasko olarak da bilinen kasko türüdür, tam kasko.

Kasko Fiyatları

Kasko fiyatları her sene güncellenen ancak belirli sınırlar kapsamında tutulan fiyatlardır. Araç kasko fiyatları, kaskonuzu yaptıracağınız sigorta şirketine ve ekletmek istediğiniz teminatlara göre değişkenlik göstermektedir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)