Çınar Yaprağı Örgü Modelleri

Çınar Yaprağı Örgü Modelleri

Çok amaçlı olarak her tür örgüye model olabilecek çınar yaprağı örgü modelleri özellikle erkek çocuk ya da bebeklere örülen kazak, hırka, süveter ve ceketlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kendi içinde de farklı modelleri olan çınar yaprağı örgü modeli oldukça kolay ve gösterişlidir.

Çınar Yaprağı Örgü

Model için en az iki renk kullanılması uygundur. Sarı ve yeşil iplerle örülecek olan çınar yapağı örgü modelinde, sarı iplikle üç ilmek ters olarak örülür. Yeşil iplikle örülmüş olan sıradan bir ilmek örmeden direkt sağ şişe alınır. Örgünün ön yüzündeki üç ilmek yine örülür, bir ilmek örülmeden sağ şişe alınır. Bu şekilde 3 sıra örülmeye devam edilir.

Üç sıra bittikten sonraki sırada ön yüz yapılır ve sarı iplikle tüm ilmekler ters örgü ile örülür. Bir alt işlemde örülmeden alınan yeşil ilmek de aynı şekilde ters örülür. Diğer sıra da bu şekilde örülür ve model ortaya çıkar.

Basit Çınar Yaprağı Modeli

Sonbahar ve kış aylarında kullanılacak atkı, kazak, yelek ve örgüler için daha ince bir çınar yaprağı modeli arayanlar için basit ve ince düşen modeller de bulunmaktadır. Tek renk ip ile de yapılabilen bu model oldukça hızlı ilerlemektedir.

Kenar ilmeği alındıktan sonra bir dolama yapılır, 4 ilmek düz, 2 ilmek de beraber örülür. Daha sonra 8 ilmek ters, 2 ilmek ise ters çevrilir ve beraber örülür. 4 ilmek düz örülür bir dolama yapılır ve bir ilmek örnek arası ilmeği olur. Arka sıra ters örerek tamamlanır. Üçüncü sırada ve sonrada ön yüzdeki ajurlar ortaya doğru birer birer kaydırılır. Ortadaki ters ilmekler bitene kadar iki ilmek örme işlemi de kaydırılır. Sonra tekrardan başa dönülür ve ilk sıradaki işlemler yapılır. Arka taraf her zaman ters örülür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ