Tüp Bebek Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedaviniz İçin Nasıl Bir Tüp Bebek Merkezi Seçmelisiniz?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler tedavi oldukları merkezde sonuç alamayınca başka merkezlere yönelmekte ve maddi-manevi kayıplar vermektedirler. Bu yüzden çiftler tedavi olacakları merkezi seçerken titiz davranmalılar.  Doğru merkezi seçip doktora olan güvenleri sağlanırsa stresten kurtulur ve daha güzel sonuçlar alabilirler. Daha önceki yazımızda sizlere Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenleri bu yazıda belirtmiştik!

Tüp Bebek Merkezi Seçimi Neden Önemli?

Donanım, teknik ve uzman personel bakımından yetersiz bir merkezde gerçekleşecek başarısız tedavi uygulamaları, hastalarda telafi imkanı olmayan rahatsızlıklara sebep olabilir. Sayısı gittikçe artan bu merkezlerinin çoğu temel standartlardan çok uzaktadır. Doğru merkezi seçmeniz, alacağınız sonuç ve sonradan oluşabilecek sağlık sorunları açısından son derece önemlidir.

Tüp Bebek Merkezinin Seçimi

 • Merkezin hizmet süresi size çalışanların tecrübesi hakkında ipucu verir. Bir merkezin kalitesini sağlayan birincil faktör çalışanlarıdır.
 • Seçilen merkez, hastalarına sadece gebelik için garanti vermemeli, tedavinin aşamaları, süresi ve olası riskleri için yeterince bilgilendirme yapmalı ve buna göre hastalarını sürece hazırlamalıdır.
 • Merkezin başka hastalar tarafından ne kadar tercih edildiğini araştırın. Tercih oranı düşük ise başarı da oranı düşük olacaktır.
 • Merkezin temizlik ve hijyen ortamını görmek için uygulama alanlarını ve hastaların kaldığı bölümleri gezmelisiniz.
 • Tüp bebek merkezinin canlı doğum oranları tam olarak gerçekleri yansıtmasa da önemli bir ölçüttür.
 • 35 yaş üstü kişilerde gebelik oluşma ihtimali biraz daha az olduğundan merkezin bu konudaki başarısını göz ardı etmeyiniz.
 • Oluşturulan embriyolardan bir tanesi anne rahmine yerleştirilirken diğerleri dondurularak korumaya alınır.
 • Tüp bebek tedavisinde günümüz kalite standardı ISO 9001′dir. Türkiye’de ISO standardına sahip hastane sayısı çok fazla olmadığından merkezin sahip olduğu kalite belgesini dikkate alınız.
 • Donanım ve tekniği sınırlı olan tüp bebek merkezlerinde başarı oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden laboratuvar ve donanımları son teknoloji ile donatılmış, yedek donanım ve jeneratör bulunduran merkezleri seçmeniz yararınıza olacaktır.

Tercih Aşamasında Yapılan Yanlışlar

 • Tedavi ile ilgili merak edilen pek çok konu doktor yerine çevreye, eşe dosta sorulup yanlış bilgiler edinilmekte ve kişileri strese sürükleyerek elde edilecek sonuçları olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Tüp bebek yönteminin ücret bakımından pahalı bir işlem olduğu bilinmesine rağmen genellikle ucuz merkezler tercih edilmektedir. Oysa ucuz materyallerin kullanılacağı bir uygulamada başarıyı yakalamak zor olacaktır.
CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)