Kadınların Baş Belası Miyom Hakkında Detaylı Bilgiler

Kadınların Baş Belası Miyom Hakkında Detaylı Bilgiler

Kadınların en büyük korkusu kadın hastalıkları denen bir grup hastalıktır. Miyom da rahimde rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Çoğu durumda ciddi sonuçlara varan miyom rahatsızlığından şüphe ediliyorsa doktor kontrolü şarttır.

  • Miyom Nedir?

Rahimde, rahim duvarının dokusundan kaynaklanan miyom, genellikle 1 ila 15 cm arasında bir çapa sahiptir. Miyomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir ama ilerlediğinde kötü huylu tümörlere dönüşebilirler. Bu nedenle mutlaka doktorun önerdiği tedavi biçimi uygulanmalıdır. Miyomların büyümesinde kadınlık hormonunun etkisi büyüktür. Miyomlar büyüyebilir yapıda olabileceği gibi aksine küçülebilmeleri de mümkündür. Miyomlar; submuköz, intramural, subseröz olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

  • Miyom Belirtileri ve Tedavisi

Miyom küçük boyutlardayken ciddi belirtiler vermeyebilir. Genellikle ergenlik döneminde ve hamilelik döneminde oluşan, büyüyen miyom sıklıkla bazı belirtiler vermektedir. Çoğu miyom kadın için tehlikeli değildir ve tedavi edilmesi gerekmez. Âdet kanamalarının şiddetli olması ve normalden uzun sürmesi miyomu işaret edebilir.

Başka kadın hastalıklarında da bu belirti olabildiğinden detaylı tetkik gerekebilir. Miyom oluştuğunda kadınlarda karında ağrı ve gebelikteki gibi bir dolgunluk hissi, sırt ve bacaklarda ağrı, kabızlık ve mesaneye olan baskı sebebiyle sık idrara çıkma gibi belirtiler görülebilir. Miyom olan kadınların büyük kısmında cinsel ilişki sırasında ağrı da görülebilmektedir. Miyom ciddi boyutlara ulaştığında kadında âdet kanaması dışında yoğun ve durmayacak gibi görünen ara kanamalar görülebilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)