Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri Yorumları ve Fiyatı

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri Yorumları ve Fiyatı

Herhangi bir hastalıktan dolayı boy kısalığı meydana gelebilir. Artık boy kısalığı ameliyat ile uzatılmakta ve kişinin akranların boylarına ulaşması sağlanmaktadır. Boy uzatma ameliyatı riskleri yorumları ve fiyatı hakkında bilgi almak için mutlaka ameliyatı yapan doktor ile görüşmeniz gerekir.

Boy Uzatma Ameliyatı Kimler İçin Uygundur

Boy uzaması herhangi bir nedenle durmuş ve kıkırdakları kapanmış kimselere uygulanır. Çocuklarda gelişim geriliğine neden olan hastalıklar, beslenme bozuklukları, çocuklarda oluşan hormonal düzensizlikler, genetik nedenler, cücelik gibi durumlarda boy uzatma ameliyatı yapılabilir. Geçirilen kaza sonrası uzuvlardan birinde meydana gelen kısalık yine yapılan ameliyatlar ile iki uzvun eşitlenmesi sağlanır. Ülkemizde daha çok cücelik ve çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar sonrası uzuvlarda oluşan kısalıkları düzeltmek amacıyla uygulanmaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boy uzatma ameliyatı genellikle bacakta bulunan kemiklere uygulanır. Kaval kemiği ve femur kemiğine uzatma işlemi uygulanıyor. Cücelik durumlarında hastanın kollarına da uygulanabiliyor. Ameliyat ile kemik kesiliyor, daha sonra teller ve çivilerle bacağın dış tarafından kemiğe bağlanıyor. Hasta her gün belli bir milimetrik oran doğrultusunda kemiklerin arasını açıyor. Açılan kemik araları yeni kemik oluşumu ile büyüyerek yeniden şekilleniyor. 5 cm uzatmak 5 ayı bulabiliyor. Uzun ve zaman alıcı bir süreç olan boy uzatma ameliyatı başarılı olduğu takdirde çok iyi sonuçlar veren bir yöntemdir. Cücelikte hem bacak hem kol uzatma yapılarak vücut dengesi ve vücut oranı sağlanabiliyor. Cücelik ameliyatında kişi 20 yaşına gelene kadar ameliyatların bitirilmesi gerekiyor. 7 yaşında başlanıyor ve 20 yaşına kadar belli aralıklarla ameliyatlar devam ediyor.

Boy Uzatma Ameliyatı Riskleri Nelerdir

Boy uzatma ameliyatı risklerinde ilk sırada enfeksiyon vardır. Enfeksiyon çok ciddi bir komplikasyondur. Ameliyat sonrasında oluşan kemik enfeksiyonu dirençli bir bakteri olduğu için tedavi süreci çok uzundur. Ameliyat sonrası bakım ve pansuman özenle ve dikkatli yapılmalı, yara bölgesi sürekli korunmalıdır. Bacağın dışında kalan cihazın bakımı ve temizliği titizlikle sağlanmalıdır. Ağrı çok fazla olmuyor. Ama ameliyat sonrası hastanın mutlaka fizik tedaviye gitmesi sağlanmalıdır. Çivi kasları delerek kemiğe bağlandığı için hastalarda eklem hareketleri kısıtlanıyor ve eklem sertliği meydana geliyor.

Estetik Amaçlı Boy Uzatma Ameliyatı Yapılır mı?

Estetik amaçlı boy uzatma işlemi doktor kararına bağlıdır. Boy uzatma ameliyatları genellikle var olan bir sağlık sorununu düzeltmek amaçlı yapılır. Estetik amaçlı yapılan ameliyatlarda çivi yöntemi değil fitbone yöntemi kullanılıyor. Bu yöntem ile cihaz kemik içine yerleştiriliyor, hastanın dışarıdan hiç bir çivi yada vidası olmuyor. Bacaklarda iz kalmıyor.

Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi Neden Şart

Ameliyat sonrası fizik tedavi hastanın hareketini arttırıyor ve eklem sertliklerini önlüyor. Kemikler ameliyat ile uzuyor ama kaslar küçük kaldığı için hastanın hareketi kısıtlanıyor. Fizik tedavi ile hastanın kas boy uzunluğu arttırılıyor. Eklem sertlikleri ve kas ağrıları önleniyor. Ameliyat sonrası fizik tedavi mutlaka yapılması gereken bir süreçtir.

Ameliyat İle Ne Kadar Uzatma Sağlanıyor

Boy uzatma ameliyatı ile en fazla 10-15 cm uzama sağlanabiliyor. Kavak kemiğine yapılan boy uzatma ameliyatı ile maksimum 7 cm uzatma sağlanırken femur kemiğine yapılan ameliyat ile maksimum 10 cm uzatma sağlanabiliyor. Ameliyat sonrası uzatılan kemik güçsüz olduğu için belli bir süre tedavi devam ettirilerek kemiğin güçlenmesi sağlanıyor. Hastanın dış travmalardan ve etkenlerden korunması sağlanmalıdır. Yara bakımı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Fitbone tekniği ile yapılan boyu uzatma tekniğinde enfeksiyon riski çok düşüktür, ama cihaz çok pahalı olduğu için herkese yapılamamaktadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (2)
 • comment-avatar
  sağlıklı yaşam 5 sene

  Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler,
  Benim naçizane düşüncem Boy uzatmak için ameliyatı kim göze alabilir ki? Boy uzatma ameliyatı basit bir yüz gerdirme veya burun estetiği gibi birşey değil. Günümüzde boy uzatmak için ameliyat yaptıran varmı onuda merak ediyorum.

  • comment-avatar
   Ömer diyar 9 ay

   Estetik amaçlı değil ama mecbur kalıp yapanlar var benim sağ ayağım sol ayağıma göre 6cm kısa ve tek çare olarak ameliyat yapılıyor çocukluktan gelen bı problem olduğu için dizde de yamukluk oluşmaya başlıyor onun için tek çare ameliyat