Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Birçok ebeveyn çocuklara cinsel eğitimin nasıl verilmesi gerektiğinden tam olarak emin olmayabilir. Bu yüzden sizler için çocuklarda cinsel eğitim nasıl olmalıdır? Sorusu altında uzmanların vermiş olduğu önerileri araştırıp sizlerle paylaşma gereksinimi duyduk. Genel olarak çocukların cinsel merakı ortalama 3 yaşlarda başlar. Daha doğrusu bir çocuğun cinsellikle ilgili soru sormaya başlaması, aslında çocuğa cinsel eğitimin verilmesi gerektiği öne sürülmüştür. Bu hususta en önemli aşama; cinsellikle ilgili verilecek eğitim, çocuğun yaşıyla ve anlayabileceği bir anlatımla verilmelidir. Çocuğun cinsellikle ilgili sorduğu soruya yeterli bir cevap verebilmek çok önemlidir. Abartılı bir açıklama veya tam tersi yetersiz bir açıklama çocuğun cinsellikle ilgili merakını gereksiz yere büyütebilir.

Bunun dışında erkek çocuklarında cinsel eğitim, babaları tarafından verilebilir. Ortalama 9 yaşındaki bir erkek çocuğuna verilecek cinsel eğitim kısa ve öz açıklamalarla yeterli olacaktır. Bu konu hakkında daha yüzeysel yani cinsellikle ilgili fazla ayrıntılara girmeden yapılan cinsel eğitim yeterli olacaktır. Örneğin; cinselliğin neden gerekli olduğunu, tamamen doğal bir gereksinim ve her insanın ihtiyacının olacağını belirtmek erkek çocuğuna verilecek yüzeysel bir açıklama yeterli olacaktır. Aynı şekilde kız çocuklarında cinsel eğitim anne tarafından verilebilir. Yine aynı yüzeysel açıklamaların yanı sıra, bu tür gereksinimlere kişinin hazırlıklı olması konusunda bilinçlendirmek yeterlidir.

Tüm bunların dışında, her ebeveyn cinsellikle ilgili sorular karşısında endişeye kapılır. Bu yüzden çocuk cinsellikle ilgili bir şey sorduğunda; gülmek, kızmak, korkutmak veya aşağılamak gibi davranışlar yapılmamalıdır. Bunun yerine, gayet sakin ve doğal bir şekilde gerekli cevabın verilmesi yeterlidir. Son olarak özellikle kız çocuklarına cinsel eğitim verilirken korkutucu bir dilden uzak durulmalıdır. Aşırı korkutma ve cinselliğin çok ayıp olduğunu belirtme, çocuğun yetişkinlik döneminde vajinismus hastalığına yakalanabilme olasılığını arttırabilir. Bunun yanı sıra, her ebeveynin cinsellikle ilgili sorulara vermesi gerektiği cevap konusunda yeterli donanıma sahip olması gereklidir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Ayla Göç 10 yıl

    Benim oğlum 10 yaşında ve okulda arkadaşlarından duyduğu bazı kelimeleri öncelikle sakıncalı olduğunu öğretmek zorunda kaldım şimdi bu eğitimi vermek için açıkcası çekiniyorum daha önceden sakıncalı dediğim kelimleri nasıl öğretebilirim bu konuda çok zorluk çekiyorum.