Cetvele Dolama Fırfır Yapımı Örnekleri

Cetvele Dolama Fırfır Yapımı Örnekleri

Örgü modelleri en çok kız çocuklarında hoş görüntü oluşturuyor. Etekler, blüzler, kazaklar derken bu örgülerin süslenmesi de ayrı bir keyif veriyor. Kız çocuklarına yapılan etek veya elbise modelleri tamamlandığında fırfır ile süslenmesi, oldukça güzel ürünlerin oluşmasını sağlıyor. Bayanlar cetvele dolama fırfır yapımı örnekleri arasında, en gösterişli modelleri tercih etmelerine rağmen, bu fırfır şeklini yaparlarken biraz da olsa zorlanıyorlar.

Cetvele Dolama Fırfır Nasıl Yapılır?

Cetvele dolama fırfır yapımı, örgü işine yeni başlayan bayanlar için zor gibi görünebilir, ancak örgüden anlayan bayanlar kısa sürede bu fırfır modelini çıkaracaklardır. Fırfırı yapmak için bitmiş bir örgü kullanılabildiği gibi, yeni bir örgünün kenarına da yapılabilir. Yeni bir örgü kenarına fırfır yapılacaksa öncelikle 20 zincir çekilir, basit birit modeli kullanılarak 10 tane delik oluşturulması sağlanır. Örgünün başlanılan noktasına gelindiğinde, bir zincir çekilir ve tığın başı uzatılarak cetvele geçirilir. 10 tane basit birit deliğinin tamamının içi aynı işlem ile cetvele geçirilir. Burada püf noktası işlemin sıkı olarak yapılmasıdır. 10. basit biritin içinin doldurulması sonucu ip kırılmadan cetvelin ucundaki kısma kadar ip çekilir. Bu ipin ucu ile cetvelde takılı olan son ip birbirine bağlanır.

Modelin Son Rutüşları Nasıl Yapı

İstenirse cetveldeki ipler tamamen boşaltılır ve fırfır bu şekilde de kullanılabilir. Eğer bu şekilde değil de kat kat modelli kullanılmak isteniyorsa, cetveldeki ipler teker teker birer zincir çekilerek birleştirilir. Her iki model de etek uçlarına veya kol kenarlarına hoş bir görünüm katmaktadır. Etek ve elbisenin uç kısımlarına tığ ile iplik takılarak direk olarak da yapılabilecek olan bu model, farklı renklerle veya boncuklu olarak da yapılabilecek bir modeldir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ