Çocuklar İçin Evi Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Çocuklar İçin Evi Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Çocuklarda önüne geçilemez bir keşfetme isteği vardır. Çocuklar, doğdukları andan itibaren harekete geçerler. Özellikle emekleme dönemiyle birlikte bu hareketlilik daha da artar. Takiben adımlar atılmaya başlanır ve çocuğun hareket alanı gitgide genişlemeye başlar. Her şeyi merak ederler ve kurcalamak isterler. Dokunmak, oynamak ve bakmak. Bu durum da çocuk için birçok tehlike anlamına gelmektedir. Bu nedenle; ev güvenliği konusunda anne ve babalara çok iş düşmektedir. Evin her alanını çocuklar için güvenli hale getirilmesi oldukça önemlidir. Başka bir deyişle; evin çocuk için baştan sona ele alınması gerekir.

Günümüzde bu önlemlerin alınabilmesi için pek çok ürün bulunmaktadır. Bebek ve çocuk güvenliği için satılan ürünlerden edinilmesi şarttır. Elbette, güvenlik bununla sınırlı değildir. Evin içinde daha birçok önlem alınabilir. Böylece, bebek ve çocukları olası kaza ve tehlikelerden korumak mümkün olur.

Otuma Odaları ve Salon Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Oturma odaları ve salonlarda fotoğraf çerçeveleri ve dekoratif ürünler yer alır. Bu ürünlerin çocuğun ulaşamadığı yerlere konulması gerekir. Bunun yanı sıra; dekorasyon ürünü olarak kullanılan taşlar gibi ürünlerin de kullanılması sakıncalıdır.

Televizyon sehpası, dresuar ya da televizyon gibi eşyalar bebeğin ya da çocuğun ayağa kalmak için destek alabileceği eşyalardır. Bu nedenle; bu eşyaların duvara sabitlenmesi gerekir.

Masa, sehpa gibi mobilyaların köşeleri oldukça sivri yapıdadır. Bu sivri köşeler çocukların yaralanmasına neden olabilir. Bunun için ev güvenlik ürünleri olarak satılan köşe koruyuculardan kullanılması doğru olacaktır.

Mutfağı Çocuk Güvenliğine Uygun Hale Getirmek

Kesici olan tüm gereçler bebeğin ulaşamayacağı yerlerde tutulmalıdır.

Çocuğun çekmeceleri açmasını engellemek için çekmece kilidi kullanılmalıdır.

Elektronik eşyaların çocuk ayarları kullanılmalıdır.

Sıcak içecek ve yiyeceklerin de çocukların ulaşmayacağı yerlerde olması gerekir.

Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırınların kolay açılır olmaması da önemli. Eğer bu ürünlerin çocuk kilidi yoksa bu ürünlere çocuk kilidi yaptırılması gerekir.

Yatak Odası Güvenliği

Kullanılan beşiğin onun tarafından açılıp kapanır olmaması gerekir. Çünkü; bu durum onun ayağının ya da elinin sıkışmasına neden olur.

Beşiğin içine bırakılan büyük oyuncaklar onun dışarı çıkmasında basamak görevi görür. Onun düşüp yaralanmasına neden olur. Bu nedenle; beşikte bu tür oyuncaklar olmamalıdır.

Odanın içinde cam ya da ağır mobilya, eşya ve dekoratif ürünler bulundurulmamalıdır.

Püsküllü perdeler de uzak durulması gereken ürünlerdendir. Bebekler ve çocuklar püskülleri çekip koparabilir, bir anda ağzına atıp yutmaya çalışabilir. Püsküllü perdeye dolanabilir. Son derece riskli olan bu perde türleri tercih edilmemelidir. Bebek ve çocuk odaları için en ideal perdeler, stor perdelerdir. Bu perdelerin ipi de çocuğun ulaşamayacağı bir yere tutturulmalıdır.

Yatak odasında da mobilyaların sabitlenmesi gereklidir.

Balon asla önerilmez. Bebek odalarına konulan balonlar tehlikelidir. Balonu ağzına sokabilir ve nefes borusunu tıkayabilir. Bu nedenle; balonlardan uzak durulması gereklidir.

Evin Genelinde Güvenlik

Çocukların ağzına atıp yutabileceği boyutlarda hiçbir ürün bulundurulmamalıdır. Her bir priz için priz emniyetini sağlayan koruyucu ürünler satın alınmalıdır. Bu ürünlerle prizler kapatılır. Böylece çocuğun parmağını prize sokma ihtimali de ortadan kalkmış olur.

Evin tüm pencereleri pencere kilitleri içermelidir. Çünkü çocuklar pencerelere karşı merak duyarlar. Bu durumda pek çok tehlikeli duruma yol açabilir. Dubleks evler içinde ekstra önlemler alınmalıdır. Dubleks evlerde merdivenler büyük risktir. Bunun için bebek güvenlik kapıları ya da bebek için güvenlik çiti de tercih edilebilir.

Kapı stoperleri de oldukça gerekli. Kapı stoperleri bebek ve çocukların parmaklarının kapılara sıkışmasını önler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ