Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Kızamık Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Kızamık hastalığı hava yoluyla bulaşan enfeksiyondan meydana gelmektedir. Virüs vücuda girdiğinde yavaş yavaş yayılarak lenf dokularına ulaşır sonrasında kana yayılır. Virüsün kuluçka dönemi 10 ile 15 gün arasında değişiklik gösterir. Virüs vücuda bulaştıktan sonra halsizlik, yüksek ateşve üşüme hissi, sürekli uyku hali, iştahsızlık ve aşırı öksürük gibi belirtilerle kendini belli eder. Kızamık hastalığının 4. Ve 5. Günü küçük pembe halkalar halinde başlayan döküntü, sonrasında koyulaşarak kırmızı rengi alır. Döküntü, hastalığın 10 ve 15. Gününe kadar devam eder sonrasında etkisini azaltarak kaybolur.

Bunun dışında kızamık hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında kendini göstermiş olmakla birlikte virüsün ilk önce çocuklara bulaştığı saptanmıştır. Çocukluk dönemlerinde kızamık hastalığı geçirmeyen kişiler mutlaka yetişkinlik döneminde bu hastalığı geçirecekleri belirtilmiştir. Çocukta oluşan bu hastalık bulaşıcı olduğundan aile fertlerine geçme riski yüksektir.Sağlık bakanlığının kızamık hastalığı için herhangi bir ilaç uygulaması bulunmadığından aile fertleri ağız maskesi kullanarak bir nebze tedbir almış olurlar.Kızamık hastalığının tedavisi için hastalığı geçirici ilaç olmadığından ancak etkiyi azaltacak ilaç tedavisi uygulanır. Genel olarak yatakistirahati, ateş düşürücü ve öksürük şurubu verilerek hastalığın seyri kontrol alında tutulmaya çalışılır. Hastalık sürecinde mutlaka bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Kızamık hastalığından korunmak küçük ölçüde bağışıklık kazandırmasına rağmen kızamık aşısı ile sağlanabilir.Türkiye de 1990 yılında tek doz olarak başlanan aşı, günümüzde iki doz olarak deri altındaki yağlı dokuya enjekte edilerek uygulamaya geçmiştir.

Bebeklerde kızamık aşısının ilk dozu 12 aylıkken sağlık bakanlığı tarafından mecbur kılınmıştır. Aşının ikinci dozu ise çocuğun 4 ile 6 yaş aralığında vurulması uygun görülmüştür. Aşının iki dozunu da uygulayan kişilerde hastalığın seyrinin daha hafif geçtiği tespit edilmiştir. Kızamık aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)