Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Gebelikte Doktor Kontrolü

Gebelikte Doktor Kontrolü

Gebelik döneminde, belirli aralıklarla mutlaka doktora gidilmedi ve muayene olunmalıdır. Gebelik döneminin ilk günlerinde, yani adet gecikmesinin ilk günlerinden başlayarak, 40. Haftanın sonuna hatta bazı durumlarda 40. Haftayı aşan zamanlarda bile doktor kontrolünden geçilmelidir.

Gebelikte Doktor Kontrolünün Önemi Nedir ve Niçin İhmal Edilmemelidir?

Gebelik döneminde, bayanlar rutin kontrollerden veya çeşitli olağan dışı muayenelerden geçebilir. Bunun sebebi de sağlıklı bir hamilelik yaşanması, bebekte veya annede oluşabilecek herhangi bir sıkıntının takibi, bebekte herhangi bir hastalık varsa tespit edilmesi, annede oluşabilecek hastalıkların (tansiyon, şeker. vb.) önceden tespit edilmesi ve tedavisinin uygulanmasıdır. Ayrıca bebeğe yapılacak ikili ve üçlü test, doğum zamanının belirlenmesi, normal doğum, erken doğum veya sezaryen mi olacağının önceden bilinmesi gibi çeşitli konularda bilgi alınabilir. Sayısız konuda faydası olacak olan doktor kontrollerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Gebelikte Doktor Kontrolü Hangi Sıklıkta Olur?

Gebelikte doktor kontrolü, adet gecikmesinin yaşandığı 5. Günden doğum zamanında kadar yapılmaktadır. Kimi zaman 40 haftayı da aşan gebelikler doktor tarafından dikkatle incelenmelidir. Örneğin bebeğin anne karnındaki gününü tamamlamalarının ardından daha fazla anne karnında kalması çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır. Bebeğin ve annenin ölümüne kadar gidebilen sorunlara sebep olmaktadır.

Adet gecikmesi yaşandığı zaman, öncelikle, mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmelidir. Bu gerçekten hamile olunup olunmadığının anlaşılması için gereklidir. Adet gecikmesi hastalıklarda veya boş gebeliklerde görülebilir.

Gebeliğin tespit edilmesi halinde, 2. Aydan ve bebeğin kalp atışlarının duyulmasından itibaren, her ay düzenli olarak yaptırılmalı, 36. Haftadan itibaren de her hafta mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. 40. Hafta iki günde bir, hatta her gün kontrole gitmek gerekebilir.

Olağandışı kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İkili test için,11-14 hafta arasında mutlaka doktora gitmelisiniz. Down sendromunun erkenden tespiti için gereklidir.

Üçlü test, 16-20 hafta arasında yapılır. Bebekte oluşabilecek çeşitli hastalıklar hakkında önceden bilgi verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri