Yalnız Bir Kadın Olarak Gezmek

Yalnız Bir Kadın Olarak Gezmek

Haftanın konusunu ararken çok da fazla değinmediğimiz bir konuya, sonradan yeni açıldığını öğrendiğimiz ucuzucuyorum.com adlı uçak bileti satış uygulamasının yalnız bir kadının dünyada seyahat edebileceği en güvenli ülkeleri anlattıkları yazıya rastladık.

Yazının başlığı da bir gönderme gibi olunca haliyle okuma gereği hissettik. ‘’Kadın Başına Seyahat’’ başlıklı yazı elbette ‘’Kadın olarak gezemezsin, tek bir kadın nasıl gezer ki ‘’ gibi düşünceleri olan ve bunları ifade edenlere yönelikti.

Uçak bileti satış uygulamasına bir mail atarak, gidilecek ülkeleri yazdıklarını ancakyolda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeyenler için bunun da bir sorun olduğunu söyleyince uygulamanın proje sorumlusu Melike Hanım bizi kırmadı ve

Ancak günümüzde, pek çok kadın yalnız seyahat ediyor ve buna bayılıyorlar. Eğer, daha önce yapmadıysanız, yalnız kadın seyahati ilk başta biraz zor olabilir, daha doğrusu size zor görünebilir ya da gösterilmeye çalışılabilir. Bu nedenle, bu kategoriyi özellikle yalnız seyahat etmek isteyen Qkadın okuru kadınlar için bir araya getirdik.

Kadınlar Neden Yalnız Seyahat Ediyor?

 ABD’de yapılan bir anket ABD’li kadınların %65’inin eşleri olmadan tatile çıktığını tespit etti. Kadınların erkeklerden çok daha sık yalnız seyahat ettiği bir gerçek.Bu batı ya da doğu toplumu olmakla alakalı değil. Bir gün yolunuz Hindistan’a düşerse ve bir tren yolculuğu yaparsanız göreceksiniz ki  trendeki yolcuların önemli bir kısmı yalnız seyahat eden kadınlardır.

ABD’li Solo Travel Society’nin kadın üyelerine neden yalnız seyahat ettikleri sorulduğunda;

%46’sı özgürlük, bağımsızlık ve istediklerini istedikleri zaman yapma şansı verdiği için

%22’si başkalarını beklemek istemediğini

%15’i kendilerine meydan okumak ve güven kazanmak için olduğunu söyledi.

Yalnız Gezen Kadınlar için 10 İpucu

Bazen yalnız seyahat eden kadınlar için en iyi ipuçlarımızı daraltarak, konsantre şekilde sunmamız istenir. Bir kadın olarak nasıl yalnız seyahat edileceği hakkında bazı önemli bilgiler ile güvenlik tavsiyelerimizi ve daha da fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

1-Gideceğiniz Yeri Belirleyin: Gitmek istediğiniz yeri ve o yerin seyahatiniz boyunca olumlu-olumsuz anlamda neler getirebileceğini, oraya neden gitmek istediğinizi anlayarak daha iyi seyahat edebilirsiniz.

İlk ilham, okuduğunuz bir kitaptan veya izlediğiniz bir filmden gelebilir, ancak kesinlikle hikayede daha fazlası var. Niyetinizi, sizi varış noktasına neyin çektiğini anlayın ve daha zenginleştirici bir seyahat deneyimine sahip olacaksınız.

2-İlk gecenizi iyi planlayın . En azından, seyahatinizdeki her varış noktasının ilk gecesinde başınızı dinlendirecek bir yeriniz olsun ve öğleden sonra varmayı planlayın. Bunun sizin için uygun bir yer olmadığını belirlerseniz, gün ışığında otelinizi veya pansiyonunuzu bulmak ve konaklama yerinizi değiştirmek için zamanınızın olması önemlidir.

3-Gereksinimleri görselleştirin, ancak daha fazlasını değil.  Yalnız seyahat etmek ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir. Kalkıştan transferlere ve konaklamaya kadar seyahatinizin pratik yönlerinin nasıl bir araya geldiğini görselleştirmek, daha az stresle seyahat etmenize yardımcı olur. Ancak o noktada yolculuğun nasıl olacağını hayal etmeyi bırakın. Fırsatlar ortaya çıktıkça onlara açık olun. Bir varış noktası beklentisi olmadan seyahat etmek imkansızdır, ancak belirli beklentiler tarafından ne kadar az yönlendirilirseniz, o anda seyahat etmek için o kadar özgür olursunuz. Yalnız Seyahat’i okuyun  . Bilinçli Seyahat.

4-Işık paketi . Çantanızı hafif bir şekilde oluşturursanız paradan tasarruf edecek ve daha hareketli olabileceksiniz. Yürüyüş botlarından topuklu ayakkabılara kadar uzanan bir gardıroba sahip olmak biraz daha planlama gerektiriyor ama yapılabilir. Bir temel renk (siyah, kahverengi, bej, lacivert), bir kontrast renk (beyaz, bej…) ve hepsini bir araya getirmek için bir veya iki renk seçin.

5-Konaklamanızı kendinize saklayın.  Konaklamanız sizin güvenli sığınağınızdır. İnsanlara nerede kaldığını söyleme. Eğer sorarlarsa, belirsiz olmak kolaydır.

6-Tek başına yemek zorunda değilsin . Aşçılık derslerinden günübirlik turlara ve temalı akşam yemeklerine kadar, istediğiniz buysa, akşam yemeğinde arkadaş olmanın pek çok yolu vardır. Yalnız Seyahati Okuyun:  Yalnız Yemek Yemek Zorunda Değilsiniz

 7-Seyahat Belgelerinizi, kartlarınızı ve nakit paranızı iyi koruyun: . Pasaportunuzu ve diğer önemli belgelerinizi güvende tutun. Güvendiğiniz kişiyle evde ve üzerinizde yedek kopyalar bulundurun. Kendinizi Yankesicilerden Koruyun: Kartları ve Nakit Parayı Güvende Tutun’u okuyun  .

8-Diğer kadın gezginlerle tanışın . Dünyanın her yerinden kadınlarla arkadaşlıklar kurabilirsiniz. En sevdiğim yol pansiyonlarda kalmak. Oku Strangers yatmak: Cuatro Deneyim  ve  Kadın Karşılama Kadınlar: Uluslararası arkadaşlıklar A Geçidi

9-Teknolojiye bir mola verin: Kadınlar yoğun bir hayat sürüyor. Gerçekten rahatlamak için sosyal medyayı bir süreliğine kapatmak isteyebilirsiniz. Her ikisi de inanılmaz derecede bağımlılık yaratan ekranlardan ve teknolojiden bir mola, kendinizi daha eksiksiz keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ghan’da Dönüştürülmüş’ü okuyun

10-Yerel Takılın: İyi planlama yaparak yerel ekonomiyi nasıl destekleyeceğinizi daha iyi anlayacaksınız. Yerel el sanatları satın alın, yerel yemekler yiyin, yerel mülkiyetteki konaklama yerlerinde kalın, böylece kâr ülkeyi terk etmesin. Ve tüm bunları yaparken yerel halkla bağlantı kurun. Bu size üzerinde düşünmeniz gereken çok şey verecektir.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)