Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

Çayın ham ve yeşil halinden elde edilen yeşil çayın çok geç keşfedilmiş faydaları saymakla bitmiyor. Kanserden kalp hastalıklarına,  görme bozukluklarına, bakteriyel hastalıklara hatta birçok yaşlılık hastalığına kadar iyi gelen yeşil çaya mercek tuttuğumuzda bu bitkinin neredeyse mucizevi bir bitki türü olduğunu söyleyebiliriz. Polifenolik bileşiklerden epigallokateşin ve epigallokateşin gallat bileşenlerine sahip olan yeşil çay, bakın hangi hastalıkları tedavi edici ve önleyici meziyetlere sahip.

Yapılan araştırmalara göre yeşil çay HDL yani iyi kolesterolü yükseltirken kötü kolesterolü düşürüyor. Ayrıca bu mucizevi bitki, antioksidan etkileri sayesinde tüm kanser çeşitlerini önleyebilen etkilere sahip…  Örneğin yeşil çayın sürekli tüketildiği Japonya’da ortaya çıkan kanser ve kalp hastalıklarını diğer ülkelerle kıyasladığımızda, görülme riski yok denecek kadar az olduğu gerçeği su yüzüne çıkıyor.

Yeşil çayın içinde yer alan yüksek polifenollerin bu çayın anti oksidan gücünü normal vitamin C değerleriyle kıyasladığımızda vitamin değerini 100 katına kadar çıkardığını biliyor muydunuz? Yeşil çay ile yapılan deneylerse bu konuda uzmanları hayrete düşürüyor diyebiliriz. Söz gelimi fareler üzerinde yapılan bir çok deneyde tümörlerin küçüldüğü izlenmiştir. Yine yapılan araştırmalarda lösemi hastalarına yeşil çay ekstresi verilerek hastaların 3/1 ‘inde lösemik hücrelerin azaldığı gözlemlenmiştir.

Öte yandan yeşil çay, kozmetik alanında da çığır açan tedavilere ve cilt yenilenmesine imza atan bitkilerdendir. Örneğin yeşil çay; akne tedavisinde ve zararlı UV etkilerine karşı koruyucu nitelikleri sayesinde kozmetikte çok faydalı bitkilerdendir. Yanı sıra yeşil çay düzenli kullanıldığında kilo vermek isteyen bayanların kalori yıkımını hızlandırarak yağ yakmalarını sağlıyor.

Yeşil Çayın Zararları

Kafein içeren yeşil çay aşırı tüketildiğinde; uykusuzluk, çarpıntı, kardiyovasküler sorunlar, tansiyon yüksekliği gibi problemler yaratabiliyor. Yine kan akışı ile ilgili olarak pıhtılaşma problemi yaşayan kişilerin ise hekimlerine danışmadan yeşil çay kullanmaları önerilmiyor. Tüm bunlara ek olarak yeşil çay kafein içerdiğinden hamilelerde ve emziren kadınlar da tüketilmemesi gereken çaylar arasında bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cihad GÜÇ dedi ki:

    Gerçektende geç keşfedilmiş veya bizim geç bilmemiz istenmiş kasıtlı olarak saklanmış bir şifa kaynağından bahsetmişsiniz. Yeşil çayın faydaları öyle fazla ki anlatmakla bitmez. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ