Bebeklerde Konak Olma Sebepleri ve Tedavisi

Bebeklerde Konak Olma Sebepleri ve Tedavisi

Bebekler doğdukları andan itibaren pek çok hastalığa açık olan varlıklar olmakla beraber meydana gelen rahatsızlıklardan bir tanesi konak olarak bilinen ve saç derisi üzerinde pul şeklinde meydana gelen kabarcıklardır. Bebeklerde meydana gelen bu rahatsızlık genellikle dünyaya geldikten sonrasi 1 ila 3 hafta içerisinde kendisini göstermektedir. Bebeklerde konak olma sebepleri ve tedavisi için oldukça basit adımlar uygulanarak tedavi sürecini atlatabilmek mümkün olur. Çoğu zaman saç derisinde meydana gelse de bazen yüz çevresinde de görülebilir.

Bebeklerde Konak Olma Nedenleri

Uzmanlar tarafından kesin olarak bir neden belirlenmemiş olsa da bebeklerde meydana gelen konak rahatsızlığı doğum ile beraber anneden bebeğe geçmiş olan hormonlar sebebi ile ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilmektedir. Bu hormonların bebeklerin saç derilerinde yağ üretimini tetikleyerek kabarcıklanma yapmasına neden olması ile konak oluşumu meydana gelir. Bebeklerde meydana gelen bu rahatsızlığın bilinenin aksine hijyenle bir alakası olmayıp tamamen anneden geçen hormonların bebekte meydana gelen tepkime ile ortaya çıkması olarak görülebilir.

Bebeklerde Konak Tedavisi

Konağın bebekte meydana getirdiği kabuğun soyulması ya da yırtılması gibi işlemlerin yapılmaması gerekir. Bu bölgede meydana gelmiş olan kabuğun badem yağı ya da bebek yağı ile yumuşatılması daha sonrasında saç derisinin bebek şampuanı ile yıkanması gerekir. Kabuk kalın ise masaj işleminden sonra yumuşak bebek fırçası ile deri fırçalanabilir. Sürülmüş olan yağın çok iyi bir şekilde temizlenmesine dikkat edilmelidir. Saçı yıkama işleminde kullanılacak olan bebek şampuanının eczane ürünü olmasına özen gösterilmesi gerekir. Konakla beraber saçta incelme ya da saç dökülmesinin görülmesi durumunda derinin iyileşmesinin beklenmesi tavsiye edilir. Deri iyileştikçe saç kalınlığı da eski halini alarak normal seyrine döner.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ