Cilt Kuruluğu Deri Döküntüleri Sebepleri ve Çözümleri

Cilt Kuruluğu Deri Döküntüleri Sebepleri ve Çözümleri

En çok beyaz tene sahip hassas ciltli olan kişilerde görülen deri döküntüleri, özellikle de kışın soğuk /sert havaların yanı sıra yazın kuru ve sıcak olan havalarda da kendini çok fazla gösterebiliyor. Buna bağlı olarak; pul pul soyulmalar, ciltte kepeklenme, çatlak ve kaşıntı özellikle cilt kuruluğu (kserosis) konusunda yüzünüz alarm veriyor olabilir.

Vücudumuzu ve yüzümüzü saran deri tabakasının %10’u sudan oluşmaktadır. Var olan bu su miktarı oluşan negatif hava koşullarına ya da farklı koşullara bağlı olarak azalabilir. Böylelikle deri çatlamaları, kuruluk, kızarıklıklar ve deride kaşıntı meydana gelmektedir. Ayrıca bu duruma sık duş alma alışkanlığı, şiddetli rüzgara maruz kalmak, sık uçak yolculukları, sürtünme, deterjanlar, alkol içeren kozmetik ürünleri, parfümler, çevre kirliliği, klima kullanımı, kimyasallar, sürtünmelerde neden olabilmektedir.

Diğer taraftan cilt kuruluğunun biyolojik nedenleri olarak; kalıtımsal bozuklukları, atopik egsama, sedef, ihtiyosis, metabolizmaya bağlı faktörler, troit bezi yetmezliği, yaşlanma, kilo kaybı da gösterilebilir.

Kış aylarında ne gibi cilt bakımı yapabileceğiniz hakkında bilgileri daha önce size buradaki makale ile belirtmiştik.

Cilt Kuruluğu Nasıl Anlaşılır?

Ciltte gerilme hissi, donuk – mat renkli bir cilt, pul pul soyulmalar, cilt pürüzlenmeleri, çatlaklar, kepeklenme, kaşıntı, kuruluk oluştuğunda cildinizin hasarlandığını kolayca anlayabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Bazı cilt kurulukları evde cildinize uygun nemlendiriciler kullanarak alerjen kozmetik ürünlerinden uzak durduğunuzda dindirilebilse de, öte yandan inatçı, cilde zarar veren kuruluk sebepleriyle kendi yöntemlerinizle başa çıkamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda derhal bir dematoloğa başvurulmalıdır.

En çok tercih edilen cilt bakım ürünleri

Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Kozmetik ürünler konusunda mutlaka alkol içermeyen ph derecesi yüksek ürünlerden ve nemlendiricilerden kullanmalı, tonik gibi ürünlerden mutlaka uzak durmalısınız. Öte yandan içten tedavi için bol su tüketmeli yanında meyve suyu, bitki çayları gibi sıvılarla vücudunuzu beslemelisiniz. Bunun yanında su emilüsyonu yüksek ürünler kullanabilirsiniz. Örneğin banyo sonrasında bebe yağı gibi ürünler burun – yüz deri çatlaklarının önüne geçecektir. Ayrıca duş süresini kısaltarak 5.5 ph derecesinde ki yağlı sabunlardan kullanabilirsiniz. Bol meyve – sebze tüketimi de derinizin ihtiyacı olan mineral ve vitaminler açısından destekçiniz olacaktır. Dengesiz beslenmeden, kilo kaybetmeden cildinizin onarımını hızlandırarak metabolizmanızı güçlendirebilir, denge bozukluklarını önleyebilirsiniz. Yine yeterli sıvı yağ, zeytin yağ tüketimiyle de cildinizi doğru beslenerek destekleyebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)