Deniz Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Deniz Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Yaz sezonunda, özellikle cildin aşırı sıcaklardan korunmaya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Tatilde deniz, havuz ve güneş gibi etkenler cilt, saç ve vücutta birtakım zararlara yol açmaktadır. Güneşin ve denizin zararlarını minimuma indirmek için çeşitli bakımların düzenli olarak yapılması gerekir.

Cilt Bakımı

Gün boyunca cilde defalarca güneş koruyucular sürülmekte, denize ve havuza girip çıkılmaktadır. Denize girip çıkıldığında da doğal olarak vücutta tuz kalıntıları kalmaktadır. Bu nedenle vücudun arınması için iyi bir duş almak en önemli konulardan biridir. Cildin kurumasına neden olan sabun vb. şeylerden uzak durmak gerekir.

Özellikle nemlendirici niteliğe sahip olan duş jelleri veya diğer sabun gibi temizleyiciler tercih edilmelidir. İyice temizlendikten sonra tüm vücudun güzel bir biçimde nemlendirilmesi gerekir. Deniz suyu ve güneşin yakıcı etkisi cildi kurutmaktadır bu nedenle cildin kaybettiği nemi kazandırmak için uygun ürünler tercih edilmelidir. Nemlendiriciyi duştan sonra sürmek, vücuda daha iyi nüfus etmesini sağlayacaktır. Böylece nemi vücuda hapsetmiş olacaksınız ve cilt gerekli olan neme doymuş olacaktır.

Denizden Sonra Ayakların Nemlendirilmesi Gerekebilir

Bütün gün kumda yürümek bir bakıma ayaklara peeling yapmak gibidir. Vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi ayaklarında özel bakıma ihtiyacı vardır. Günlük nemlendirilmesi düzenli bakım uygulanması gerekir.

Denizden Çıktıktan Sonra Saç Sağlığının Korunması

Saçlar, güneşin ve deniz suyunun etkisiyle kolayca kurumakta nemini kaybetmektedir. Kırılan ve yıpranan saçların bakımı daha zor olduğu için önceden gerekli önlemlerin alınması gerekir. UV koruyucu ürünleri tercih etmek saçların dış etkenlerden daha az zarar görmesini sağlayacaktır. Bir nevi saçları zararlı olan etkenlere karşı koruyacaktır. Denizden çıktıktan sonra saçlar iyice yıkanmalı, tuzlu sudan arındırılmalıdır. Saçlar, her zaman geniş bir fırça kullanılarak tarama işlemi yapılmalıdır. Saç yapısına uygun nemlendiriciler saça uygulanarak bakım yapılmalıdır.

Deniz Sonrası Tuzlu Suya Maruz Kalan Dudakların Yumuşatılması

Güneşin zararlı etkilerinden dudaklar da etkilenmektedir. Dudaklara güneş koruyu özelliği bulunan dudak nemlendiricisi sürülmelidir. Deniz sonrası gerekli temizlik yapıldıktan sonra vazelin veya dudak nemlendiricisi kullanmak dudakları yumuşatacaktır.

Deniz Sonrası Yüz Bakımı

Deniz ve güneşin zararlı etkilerine karşı en çok maruz kalan yer hiç şüphesiz yüzümüzdür. Deniz sonrası yüz temizliği yapıldıktan sonra kuruma çatlama ve ya diğer problemlerin oluşmaması için nemlendiriciler ile yüz bakımı yapılmalıdır.

Deniz ve güneş özellikle lekelenme gibi olumsuz sonuçlar doğuracağı için yüksek korumalı güneş kremi sürmeden, güneşe kesinlikle çıkılmamalıdır.

Denizden Sonra Peeling Yapılmamalı

Peeling uygulamaları tatilde iken kesinlikle yapılmamalıdır. Daha fazla tahrişe ve geri dönüşü imkânsız leke gibi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle peeling uygulamaları bir süre askıya alınmalıdır.

Bol Su İçilmeli

Su içmek kuşkusuz her dönem için sağlıklı yaşamanın en önemli koşularından biridir. Özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla suya duyulana ihtiyaç daha fazla artmaktadır. Su tüm organların sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir. Günlük kiloya ve ihtiyaca uygun olarak su tüketimi olmalıdır.

Denizden Çıktıktan Sonra Ellerinizin Bakımı

Deniz, güneş gibi etkenler ellere zarar verebilmektedir. Eller iyice yıkanıp genel temizliği yapıldıktan sonra uygun el kremleri sürmek faydalı olacaktır. Gece yatmadan önce yapılan bakımlar oldukça önemlidir.

Ellerin bakımlı yumuşak olması adına uygun ürünler ile rutin bakımları yapılmalıdır.

Deniz Suyuna Maruz Kalan Gözler İçin Ne Yapılmalı

Deniz suyu gözlerde kızarıklığa kaşıntıya nede olabilir. Tuz oranın fazla olduğu sularda gözler açılmadan yüzülmelidir. Deniz suyu gözlerde kurumaya, batmaya ve alerjik bir takım sorunların yaşanmasına neden olabilir bu nedenle dikkatli denize girilmelidir. Denize girerken deniz gözlüğü tercih edilebilir.

Gözlük olmadan güneşe çıkmak uygun bir davranış değildir. Güneşin zararlı etkisinden korunmak için güneş gözlüğü uv korumalı olmalıdır. Gözlüğün gerekli korumayı sağlaması için sertifikası olan güneş gözlükleri tercih edilmelidir. Güneş ışığının altında çıplak gözle durmak bir takım göz problemlerine neden olabilir buna dikkat edilmelidir.

Deniz Sonrası Gerekli Bakımlar Yapılmazsa Neler Olur

Havuz ve deniz sonrası cilt bakımları her gün yapılmalıdır. Deniz, havuz güneş, kum vb etkenler cilt için, saç için ya da diğer vücudun kısımları için zamanla bir takım olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle gerekli olan bakımların yapılması güneşin zararlı etkenlerinden korunmayı sağlayacaktır. Cilde gerekli bakım yapılmazsa lekelenme, aşır derecede yanma, pul pul dökülme gibi ciltte istenmeyen şeylerin yaşanmasına neden olacaktır. Saçlar, eski sağlığını ve güzelliğini kaybedecektir. Zamanla kuruyup çatallaşarak sağlıksız bir görüntüye neden olacaktır. Bu nedenle gerekli olan bu bakımlar es geçilmemelidir.

Deniz sonrası gerekli bakımlar yapılmazsa şunlar meydana gelir;

  • Havuz ya da deniz sonra gerekli olan cilt bakımları yapılmaz ise, ciltte kontrolsüz bir soyulma oluşacaktır. Bu durum doğal olarak, estetik açıdan istenmeyen sonuçların doğmasına sebebiyet verecektir.
  • Ciltte nemlendirme yapılmaz ise, pul pul dökülmeler, ciltte kuruluk ve zamanla kırışıklıklar oluşacaktır.
  • Saçlar sağlıksız bir görüntüye sahip olacak ve kırılma, yıpranma gibi istenmeyen şeyler baş gösterecektir.
  • Dudaklarda kurumalar ve çatlamalar meydana gelecektir.
  • Yüksek korumalı güneş kremleri kullanılmadığı zaman güneşin etkisi ile cilt lekeleri oluşacaktır.

Bu meydan gelen olumsuz durumlar ilerde tamir edilmesi güç olan bir takım hasarlara sebebiyet verecektir. Bu nedenle deniz öncesi ve deniz sonrası saç olsun, cilt olsun, eller, dudaklar ya da gözler için gerekli tüm önlemler alınmalı uygun bakım ürünleri tercih edilerek her gün bakım yapılmalıdır.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Abdullah 5 ay

    Merhaba, makaleniz gerçekten faydalı oldu. Deniz sonrası cilt bakımı konusunda ben de aloe vera jelinin ciltteki nem dengesini sağlamada etkili olduğunu düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?