Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Önerileri

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Önerileri

Birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu; kişinin yaşam kalitesini düşürüp özgüvenini zedelemektedir. Özellikle süreklilik arz eden kötü kokularda, doktora başvurulması daha kolay çözüm bulunmasını sağlayacaktır. Doktorunuz, ağız kokusunun sebebini bulup tedavisine yönlendirecektir. Bu aşama kullandığınız ilaçlarla olumsuz tepkimeye girmeyecek bitkileri öğrenerek evde de çözümler üretebilirsiniz.

Bitki Çayları ile Ağız Kokusuna Çözüm

Ağız kokusuna iyi gelecek en iyi, köklü bitki çayı rezenedir. Rezenenin kullanımına belli süre aralıksız devam ettiğinizde ağız kokusundan eser kalmadığını göreceksiniz. Çayı, yemekten bir saat önce içmenizde yarar vardır. Hem mide, sindirimini daha sağlıklı yapar hem de ağızdaki bakteriler rezene ile temizlenir.  Rezene çayını tüm bitki çayları gibi demleyerek hazırlayabilirsiniz. Rezene dışında ağız kokusuna iyi gelen bir diğer bitki çayı, karanfildir. Kullanımını herhangi bir bitki çayı ile birlikte yapılabilir. İçtiğiniz tüm çayların içine en az iki ya da üç tane karanfil atıp demleyiniz. Sonrasında tüketebilirsiniz. Her akşam karanfilli bir bardak bitki çayı ağız kokusuna çözüm getirecektir.

Bitki Kürleri Kullanarak Ağız Kokusunu Gidermek

Ağzınızın kötü koku oluşturmaması için kullanabileceğiniz ilk kürü sirke ve bal ile hazırlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı sirke ile bir çay kaşığı balı harmanlayıp ağzınıza alıp çiğneyiniz. Bal ve sirke tamamen tükendiğinde ılık bir bardak su içebilirsiniz. Bunun dışında ağız kokusuna iyi gelen bir diğer bitki ise ardıç tohumudur. O da çiğneme ile tüketilmelidir. Bir süre sonra ağız kokusunun dağıldığını fark edeceksiniz.

Ağız kokusuna her gün uygulanarak çözüm getiren bitkilerden biri karanfildir. Karanfili yemeklerden sonra ağzınıza alarak çiğneyiniz. Çok ezmeden dilinizin altında tutmanız bile nefesinizi açacaktır.

Ağız Kokusu için Doğru Macun Kullanımı

Ağız kokusuna engel olabilmek adına kullandığınız macuna dikkat etmelisiniz. Evde oluşturduğunuz diş macununuz birçok macundan daha sağlıklı ve daha iyi çözümler getirecektir. Limon, bal, karbonat, karanfil kullanarak oluşturduğunuz macun; dişlerinizi daha sağlıklı kılacak, ağız kokusuna çare olacaktır. Gargara için ada çayını demleyip günde iki kez kullanmanız yine kötü kokulara kalıcı çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Ağız kokusu oluşumu ve tedavisi hakkında daha önce oluşturduğumuz yazıları inceleyebilirsiniz, eğer bu konu hakkında pratik bilgiler arıyorsanız, ağız kokusundan kurtulmak için pratik yöntemler adlı yazımıza göz atmanızı öneririz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Pelin Sözer 5 sene

    Ağız kokusu hakkındaki çözüm önerileri için teşekkürler. Özellikle mideden gelen ağız kokusu oldukça can sıkmakta. Acı veya baharatlı yediğim zaman çok sıkıntı yaşıyorum. Tekrardan teşekkürler.