Gebelik Dışında Adet Gecikmesi Nedenleri

Ergenlik dönemi ile başlayan adet görme zamanla periyodik olarak menopoz dönemine kadar devam eder. Belirli aralıklarla adet gören kadınlar her adet sonrası vücudunun yenilendiğini ve doğurganlığının devam ettiğini düşünürler.

Gebeliğin belirtilerinden biri olan adet gecikmeleri bazı durumlarda gebelik dışında da adet gecikmesi yaşayabilirler. Ortalama bir hafta ya da 10 gün adet gecikmesi olan kadınlarda gebelik durumu ortaya çıkabilir. Fakat gebe kalma olasılığı olmayan kadınlarda ise adet gecikmesi çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu durum sürekli tekrarlanıyor ise bir doktor muayenesinden geçilmesinde fayda vardır.

Ortalama sağlıklı bir kadının adet görmesi 28 günde bir ise bazı sebeplerle bu durum gecikme yaşayabilir. Birkaç gün gecikmelerde normal olarak düşünülebilir. Stres, hormon, beslenme, hava değişikliği ve kilo alımı şeklindeki sebeplerden adet gecikmesi olabilir.

Bunun dışında en geç 35 gün sonrasında adet olması gereken bir kadının sürekli bir gecikme ile karşı karşıya kalındığı düşünülürse ciddi rahatsızlıklar olma ihtimali de doğabilmektedir. Gebelik dışında adet gecikmesi nedenleri günlük hayatı ve sağlığı tehdit altına alabilecek herhangi bir durum yok ise kişi mutlaka adet görecektir. Bu durum sürekli hale geliyorsa mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir. Bunların dışında birde kendi isteği ile adet gecikmesini sağlayan kişiler vardır. Bunlar için ilaç kullanımı oldukça yaygındır. Uzun süre ilaç kullanımı vücudun hormonal dengesini bozabilir. Genel olarak gebelik dışında adet gecikmesi hormonlar ile alakalı olabilmektedir. Ayrıca hormon değişikliklerinin yanı sıra sağlığı için kullandığı ilaçlarda adet gecikmesi yapabilmektedir. Öncelikle gebelik dışında adet gecikmesi yaşayan kişilerin hormon testinden geçmesi doktorunda sağlıklı veri elde etmesini sağlayabilmektedir.

Bu durumlarda mutlaka doktora başvurulup gerekli tedavinin hızlı bir şekilde uygulanmasına özen gösterilmelidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here