Göz Çevresi Kıllar İçin Lazer Zararlı Mıdır?

Göz çevresinde bulunan kıllar çoğu kişi için büyük sorun oluşturan bir durumdur. Bu tüyleri azaltmak ve yok etmek için uygulanan yöntemlerden biri de lazer epilasyon yöntemidir. Bu yöntemin uygulanış şekli, kılların yapısı, kıl kökleri ve kıl rengine göre değişim gösterir. Lazer epilasyon yönteminin özellikle göz etrafına uygulanması cilt hassasiyetine göre değişim gösteren bir durumdur. Bu sebeple göz çevresinde bulunan kılları yok etmek için lazer epilasyon yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Güzellik Salonlarında Lazer Epilasyon Yaptırmak

Göz etrafında bulunan kirpik, kaş veya göze yakın olan yerlerdeki tüyleri yok etmek için güzellik salonlarından hizmet almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Lazer epilasyon teknolojisinde hedef alınan bölge cilt yüzeyinde bulunan tüyler değildir. Lazer epilasyon yapılması işlemi, cilt altında bulunan kıl köklerinin aşama aşama belirli bir seviye ile yakılması işlemidir. Bu işlem bilinçsiz bir el ile yapıldığında, kıl köklerinden ziyade cilt hücrelerinin de yanarak hasar görmesine sebep olacak kadar hassas yapıdadır. Bu sebeple özellikle göz çevresinde lazer işlemi yapmak için profesyonel destek alınması en doğru olan yöntemdir. Göz etrafında bulunan ince kılcal damarlara dokunan bir lazer ışını bu kılcal damarların çatlamasına ve hatta görme kusurlarına dahi sebep olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Test Yaptırmak

Lazer epilasyon işlemi, vücudun hangi bölgesine yapılırsa yapılsın öncelikle cilt teste tabii tutulmalıdır. Bu işlem test veya başka bir deyişle nokta atışı işlemidir. Cilt üzerindeki bölgeye lazer ile test atışı yapılır ve 24 saat ile 48 saat arası bir süre beklenilir. Bu süre zarfında cilt yüzeyinde veya fiziksel yapıda herhangi bir reaksiyon oluşmaması durumunda lazer epilasyon işleminin yapılmasında herhangi bir zarar bulunmayacaktır.

Seçilecek Lazer Işını Türünün Önemi

Lazer ışını türü özellikle yüz bölgesi için daha dikkatli seçilmelidir. Yüz bölgesi hormonların gelişiminin bulunduğu özel bir bölgedir. Bu sebeple lazer epilasyonun türü ve seans sayısı önem taşır. Ayrıca cilt detaylı analiz edilmeli ve tüy içeriğine uygun olan lazer tekniği belirlenmelidir.

Lazer Epilasyon Sonrası Olası Reaksiyonlar

Yüz bölgesi ve göz çevresi kılları yok etmek için lazer epilasyonda belirtilen konulara dikkat edildiğinde lazer epilasyonun zararı yoktur. Lazer epilasyon yöntemi, kıl köklerinin ve kılların sertliğinin uygun olan seans aralığında yok edilmesi işlemidir. Bu uygulama sonrası ve bir gün gibi kısa bir süre lazerin uygulandığı bölgede hafif bir yanma ve kızarıklık görülmesi normal olan reaksiyonlardır. Bu işlem sonrasında lazerle kılları yok edilen bölgede uzun süre kıl çıkmayacaktır. Ancak kıl sertliği ve seans sayısının azlığı ile doğru orantılı olarak ince ve renksiz tüyler bir süre sonra tekrar çıkabilir. Bu sebeple lazer ile göz çevresi kıllarını yok ederken seans sayısı önem taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here