Oturma Odası Aydınlatma Yöntemleri ve Sistemleri

Oturma Odası Aydınlatma Yöntemleri ve Sistemleri

Ev içerisinde en çok kullanılan yerlerden birisi de salonlar, oturma odalarıdır. Günün neredeyse her saatinde kullanılan, misafir geldiğinde ilk olarak ağırlanan, TV izlenen evin bu kısmının aydınlatmaları da oldukça önemlidir. Oturma odası aydınlatma sistemi yazımız sayesinde siz de salonunuzda nasıl aydınlatma yapmanız gerektiği konusunda, hangi ışıklandırmaları kullanmanız konusunda fikir sahibi olabileceksiniz.

Öncelikle oturma odasında kullanılacak ışıklandırma sisteminin sizi yormaması en önemli hususlardandır. Bunun için farklı ışık sistemlerini salonunuzun farklı kesimlerinde özgürce kullanabilirsiniz. Dekorasyonda uyumu sağladıktan sonra bu daha güzel bir aydınlatma sistemi de olabilir üstelik. Buna örnek olarak yemek masasının üzerinde farklı aydınlatma sistemi, oturma kısmının üzerinde farklı aydınlatma sistemi ya da kitap okuduğunuz bir kısım varsa burada farklı bir aydınlatma sistemi düşünebilirsiniz. Özellikle oturma odalarında bulunan yemek masaları üzerine son zamanlarda kullanılan grup olarak sarkıt lambalar oldukça rövanşta. Eviniz sıfır bir ev ise ve haliyle oturma odanız sıfırdan inşa ediliyorsa önceden yapacağınız ışıklandırma planı sayesinde elektrik tesisatını belirleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da oturma odası aydınlatması için sadece avize kullanmamanız gerektiğidir. Çünkü bunu yaparsanız odanızda karanlık kısımların kalabilmesi söz konusudur.

Salonunuzda diğer aydınlatma seçenekleri ile birlikte avize kullanıp modern, aynı zamanda da klasik bir hava oluşturmak isterseniz avize seçiminize dikkat etmelisiniz. Eğer alçak tavanlı bir odaya sahipseniz seçeceğiniz avize geniş ve kısa olmalıdır. Tabii ki tavan renginize ve mobilyalara uygun avize seçmeniz de önemli bir konudur. Avize seçerken duvarlar ile farklı, zemin ya da halılar ile uyumlu avize seçmek oturma odanızda güzel bir ambiyans oluşturacaktır. Kristal avizeler de günümüzün eskiden kalma vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Evinize en iyi gidecek ışıklandırma sistemini seçerek oturma odanızda harikalar yaratabilirsiniz!

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)