Ağız Kokusu Oluşumu ve Tedavisi

Halk arasında ağız kokusu diye tabir edilen rahatsızlığın tıp alanındaki ismi ’Halitosis’dir. Ağız kokusu; ağzın içinde bulunan bakterilerin yiyecek artıklarıyla beslenirken hidrojen sülfür gazları oluşturması sonucu oluşur. Oldukça utandırıcı bir durum olan ağız kokusu çoğunlukla kişinin kendisi tarafından fark edilmezken karşısında, yanında bulunan ya da iletişim kurduğu kişilerce rahatlıkla fark edilen bir durumdur. Zira ağızda biriken bakterilerin yemek artıklarıyla birleşerek oluşturduğu kötü kokulu bu gazları fark etmemek mümkün olmamaktadır.

Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir. En çok ağız hijyeninin düzenli ya da düzgün yapılmamasından kaynaklanır. Gün boyu aldığımız gıdaların artıkları ağız içinde birikir ve bakterilere neden olur. Özelikle de uyku halindeyken ağız, uzun saatler boyu kapalı kaldığından bakterilere çok uygun üreme sağlayan sıcaklıklarda bir ortam oluşturmaktadır. Böylelikle bakteriler zamanla diş araları, dil arkası gibi bölgelere kolaylıkla yayılırken diş eti iltihabına kadar sebebiyet vermektedir..

Ağız Kokusunun Nedenleri

Öte yandan ağız kokusunun diğer sebepleri; ağızda biriken bakteri plakları, diş eti iltihapları,  kokulu yiyecekler (söz gelimi sarımsak, soğan, sucuk, pastırma gibi baharatlı şarküteri ürünleri), stres, dehidrasyon (su kaybı), mide hastalıkları, kabızlık, gribal enfeksiyonlar, stres, düzenli temizliği yapılmayan protez dişler, diş kaplamaları ya da köprüler de olabilir.

Bunun dışında yine diş çürükleri de büyük oranda ağız kokusunun başlıca sebeplerini oluşturur. Bunu takip eden diğer durumlarsa diş eti hastalıkları, tütün – alkol kullanımı, ağız kuruluğu, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, sinüs ve akciğer enfeksiyonlarıdır. (soğuk algınlığı gibi durumlar) Yine bademcik iltihaplanmaları alt – üst solunum yolu iltihapları da hastalık boyunca ağız kokusuna sebep olabilir.

Ayrıca birçok kişide sabah uyandığında da ağız kokusu görülmektedir. Bunun sebebiyse gece boyu sindirim yolunda biriken gazlardır. Tükürük akışı bu saatlerde azaldığı için bu durum normal karşılanmaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer

  1. Bünyenizde yeterli su olması için bol bol su için. İhtiyacınız olan su miktarı, bedensel yapınıza ve günlük aktivite düzeyinize bağlı olarak değişir.
  2. Tükürük üretimini harekete geçirmek için şekersiz sakız çiğneyin. Nane şekeri yemek, nefes tazelemek için geçici ancak daha az tavsiye edilen bir yöntemdir çünkü geride şeker kalıntısı kalabilir.
  3. Kronik ağız kokusu daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir, o nedenle diş hekiminize ya da bir tıp uzmanına danışmanız gerekir.
  4. Hangi yiyeceklerin ağız kokusuna neden olabileceğini öğrenin.

Alkol almak ya da sigara içmek gibi, ağız kokusunu yoğunlaştırabilecek davranışları sınırlamayı düşünün.

 

3 YORUMLAR

  1. Ağız kokusu çok önemli bir sorundur. Altında bir çok neden yatmaktadır. Kesinlikler bir hastaneden randevu alarak detaylı testler ile araştırma yapılması gerekmektedir.

  2. Ağız kokusu özellikle sigara içen arkadaşlarımda çok fazla oluyor, günlük diş fırçalasalar dahi bu sorunu bir türlü aşamıyorlar.

  3. ağız kokusundan muzdarip olan bir arkadaşım vardı açıkçası çok rahatsız oluyorduk geçtiğim ay bu konuda bazı tavsiyeler aldı ve kurtulmayı başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here