İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir

İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir

İkiz gebelik, normal olan, yani tek bebek gebeliğinden farklı ve tek bebek gebeliği kadar sık görülmeyen bir gebelik türüdür. Ortalama her 90 gebelikten biri ikiz gebelik olarak görülür. Tek bebek gebeliği ve ikiz gebelik arasında gözlemlenebilen ve gözlemlenemeyen bir çok farklılık vardır. Gözlemlenebilen ikiz gebelik belirtilerine bakarak gebeliğin kesin olarak ikiz gebelik olacağı söylenemez. Kesin sonuç ultrason ile teşhis edilir.İkiz gebelik yaşayan kadınların, tek gebeliğe göre daha fazla kilo aldığı görülür. Özellikle kilo alma zamanları ve aldığı kilolar tek gebeliğe göre erken ve fazla olabilir.

Bu iki gebelik türü arasında ki en büyük fark rahimde görülür. Tek gebeliğe göre ikiz gebelikte rahmin büyümesi oldukça fazladır. Bununla birlikte rahim ağzında oluşabilecek yırtılmalar ve rahim tepesinin açıklığı daha da artar.

Gebeliğin dördüncü ayından itibaren yapılacak olan AFP testi ile , insan kanında ki kalp rahatsızlıklarına sebep olan trigiliseridin seviyesini oldukça düşüren ve omega 3 grubuna ait olan dha miktarı ikiz gebelikte tek gebeliğe göre daha fazla çıkar.

İkiz gebeliklerin bir çoğunda bebek gelişimi tek gebelikte ki bebek gelişimine göre erken başlar ve bebekler anne karnında daha sık ve daha erken hareket eder. Tüm bunların dışında genel olarak tek gebelikte görülen bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler ve çeşitli ağrılar, ikiz gebelikte daha fazla görülür.

Kadınların çoğul yumurta üretiminin oldukça fazla olduğu menapoz döneminde ki gebeliklerinde oldukça fazla ikiz gebelik görülür. Bunun dışında daha önceden ikiz doğurmuş kadınların sonraki gebeliklerinde de ikiz gebelik ihtimali daha da artar. Ailede anne tarafında ikiz gebelik görülen ve anne tarafından ikiz gebelik ile dünyaya gelmiş kadınlarda da gebelik döneminde gebeliğin ikiz gebelik olma ihtimali daha fazladır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (5)
 • comment-avatar
  Selvi Atay 6 yıl

  Bu bilgiler doğrultusunda çok emin oldum gerçekten çok teşekkür ederim

 • comment-avatar
  Ezgi Kuşcu 6 yıl

  Ben hamileliğimin 3.ayında çok fazla yemek tüketme isteğim yokken 4.ayımda aksine çok çok fazla yiyecek tükettim yazıda da belirtildiği gibi çok yemek de bu göstergelerden bir tanesi.

 • comment-avatar
  Ayça Köse 6 yıl

  Anne tarafında daha önce ikiz doğum yapan 1.derecede kim yok ama ben geçtiğim hafta gebeliğimi öğrendim doktor da bana ikiz olacaklarını söyledi stresten uzak durmam gerekiyormuş çok önemli olduğunu belirtti.

 • comment-avatar
  Perihan Fırat 6 yıl

  Özellikle son aylarda bebeğimin iyice büyümesiyle mide bulantım olmuştu benim. İlk aylarda olduğu gibi şiddetli değil ama yine de rahatsız eden cinstendi.

 • comment-avatar
  Pelin Can 6 yıl

  Anneannem ikiz doğurmuştu maalesef biri vefat etmişti. Ben de geçenlerde hamile olduğumu öğrendim. İkizmiş 🙂 Her şey genetik değil tabi ki ama hamilelikte genlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum