Qkadin.com mobil reklam
QKadın Portal | Kadın Sitesi – Sağlık, Aşk, Diyet, Moda ve Dahası için Qkadin.com

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık

 Nedir?

İnsanoğlunun dünyaya geldikten sonra yaşamış olduğu ilk 28 günlük periyota yenidoğan dönemi denir. Zamanında doğan bebeklerin yaklaşık %60’ında; erken doğan bebeklerin ise %80’inde sarılık görülür ve tıpta buna; “yenidoğan sarılığı” denir.

        Belirtileri Nelerdir?

Sarılık önce yüz bölgesinde başlar, kandaki bilirubin arttıkça sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Göz akında sararma oluşur.

Ciltteki sarı renk, en iyi güneş ışığında ya da florasan lamba altında görülür. Parmakla hafifçe burun ya da karına bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilir.

Bebeğinizin sarılık olduğunu fark ettiğiniz anda, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız çok önemlidir. Doktor yapacağı muayene ile kandaki bilirubin seviyesine bakıp bakmayacağına karar vererek takipler konusunda sizi yönlendirecektir.

        Hastanede Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan sarılığı tedavisinde uygulanan ilk işlem mavi ışıkla yapılan fototerapi metodudur. Fototerapinin şiddeti ve verilme süresi bebeğin kanındaki bilirubin seviyesi ve seviyenin düşme hızına göre belirlenir. Fototerapi genelde 8 – 10 saat yeterli olmaktadır; ancak bazı durumlarda 3 – 4 gün daha devam etmesi gerekebilir.

Bazı durumlarda kan değişimi gerekebilmektedir. Bilirubin, belli bir düzeye ulaştığında fototerapi ile düşürülemiyorsa göbek kordonuna katater konularak kan değişimi yapılır ve tedavi bu şekilde tamamlanmış olur.

Bebeklerde görülebilen bir diğer sarılık çeşidi ise; fizyolojik sarılık ya da anne sütü sarılığı da denilen sarılık türüdür ve kendiliğinden geçmektedir. Bebeğin iyileşmesi için çok iyi beslenmesi gerekir. Bebek beslenemiyor ve kilo alamıyor ise bilirubin seviyesi bazen fototerapi vermeyi gerektirecek sınırlara ulaşabilir. Fizyolojik sarılık genelde doğumdan sonra 3. gün başlar ve 2. haftanın sonunda bitmiş olur.

        Yanlış Bilinenler

Eskilerin bir sözüdür; ‘yüzüne örtü ört sarılık olmasın, sarı giydir sarılık olmasın’ sözü.Bu tür sözlere asla inanmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
wordpress tema indir vbulletin indir
belçim bilgin saç modelleri sinem kobal saç modelleri hande erçel saç modelleri pelin karahan saç modelleri cansu dere saç modelleri beren saat saç modelleri bensu soral saç modelleri fahriye evcen saç modelleri ebru gündeş saç modelleri bengü saç modelleri tuba büyüküstün saç modelleri hadise saç modelleri hülya avşar saç modelleri elçin sangu saç modelleri aslı enver saç modelleri