Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Günümüzün hayat şartlarının ne kadar zor olduğunu düşünürsek, çalışmak zorunda olan annelerin ya da kariyerine odaklanan kadınların çocuklarına iyi bir bakıcı bulmaları kolay değildir. Çocuklarına kendilerinin gibi bakabileceği aynı zamanda şefkat göstereceği, güvenilir bir bakıcı bulmak günden güne zorlaşmaktadır.

Genelde çocuk bakıcıları günümüzde çocuklarla yeteri kadar ilgilenmeyip sadece maddi kazanç unsuru olarak çocukları görmektedir. Dolayısıyla bu durumda anneler çevresinde yakınları da yoksa bir şekilde ya çalışma hayatına ara veriyorlar ya da gözü kapalı güvenmek zorunda kalıyorlar.

Çocuklarımıza bakıcı olabilecek kişide haklı olarak birtakım özellikleri ararız. Çocuk bakıcısı seçerken nelere dikkat edilir gibi düşünceler içerisindeyken forum sitelerinde bu konuyu araştırırız.

Öncelikle çocuk bakıcısı seçerken bakıcının daha önce çalışmış olduğu aileleri detaylı olarak araştırmak gerekir. Aksi taktirde bu konuda sorun yaşanılması ihtimali yüksektir.

Çocuk Bakıcısı Kimdir? Ne İş Yapar?

Çocuk bakıcısı ailenin evde olmadığı durumlarda ailenin onayladığı şekilde çocuklarla ilgilenen ve onlara yardımcı olan bireylerdir. Bu çocuk bakıcısı mesleğini yapan kişilerin bu alanda eğitim almış olmaları gerekir. Çocuk psikolojisini iyi değerlendiren ve analiz eden bir kişi olmalıdır.

Çocuk bakıcıları genel anlamda ailenin işini kolaylaştırabilen ve çocuğa her anlamda yardımcı olup onunla iyi vakit geçirip çocuğa kendini sevdiren kişi olmalıdır.

Çocuk bakıcılarının belli başlı görevleri şöyledir:

  • Çocukların gün içinde ellerinin yıkanması, banyo yapması, kıyafetlerinin değişmesi gibi genel temizliğinin yapılması
  • Çocuklara genel sosyal kuralları öğretmek
  • Çocuklara eğitici kitaplar ve araçlar kullanarak vakit geçirirken bir şeyler öğrenmesini sağlamak
  • Bebeklerin ya da çocukların tuvalet, yemek yemesi ve uyku gibi faaliyetlerinde yardımcı olmak

Genelde çocuk bakıcıları bu anlamda eğitim aldıklarından dolayı bu görevleri rahatlıkla yapabileceklerdir.

Bakıcı Seçerken Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Aileler çocuklarına bakıcı tutmak zorunda kaldıklarında öncelikle bu işin eğitimini almış kişileri tercih etmektedirler. Ayrıca bakıcı olabilecek kişinin çocukları sevmesi ve onlarla iyi iletişim kurması ilk aranan kriterdir. Bu kişiler sabırlı yapıda ve öfke kontrolü olan kişiler olmalıdır. Çocukla oyun esnasında çocuğa bir şeyler öğretebilen, anaç karakterde kişiler bu mesleği rahatlıkla yapabilir.

Çocuk Bakıcısı Seçerken Referansın Önemi Nedir?

Bu mesleği yapacak olan kişilerin öncelikle sizden önce kaç aileyle çalıştığı önemlidir. Bakıcı ile bir anlaşma sağlanmadan önce mutlaka referans kontrolü yapmanız gerekir. Bu sayede bakıcı adayının sizden önce çalıştığı yerlerde çocuklara nasıl yakınlık kurduğu ve davranış yapısı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle referans çok önemlidir.

Çocuk Bakıcıları Çocukları Nasıl Eğitir?

Çocuk bakıcıları çocuklarla iyi bir arkadaş olabilmelidir. Onlarla gerektiğinde oyun oynamalıdır. Oyun hamurları, boyama kitapları, el işi kağıtlarıyla el becerilerinin gelişmesine yardımcı olmalıdırlar. Hikaye kitabı okuyarak çocuğun kolay uykuya geçmesini sağlayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ