Deniz Sonrası Ciltte Şişlik Nedenleri ve Tedavisi

Ciltte meydana gelen şişliklerin oldukça farklı nedenleri vardır. Bunlar cilt alerjileri, enfeksiyonlar veya anafilaktik şok nedeni ile ortaya çıkan şişlikler olabilmektedir. Denize tatillerinde denizden çıktıktan sonra meydana gelen şişliklerin nedeni ise büyük oranda tuzlu su ve sıcak hava birleşimi nedeni ile meydana gelen ödem oluşumları ve alerjilerdir.

Sıcak Hava Ve Güneş Ciltte Şişliklere Neden Olabilir

Çok sıcak hava cildin bol miktarda terlemesine neden olur. Uzun süre tere maruz kalan cilt gözenekleri bir süre sonra tıkanarak dışa atılımın azalmasına yol açabilir. Ayrıca dolaşım kaynaklı değişimler de vücutta fazladan ödemin birikmesine neden olduğunda bölgesel ve vücut genelinde şişkinliğe sebep olabilir. Bunların yanı sıra ürtiker, egzama gibi kronik cilt hastalıkları nedeni ile cildin tahriş olması da şişkinliklere hatta kaşıntı yapan döküntülerin ortaya çıkmasına ortam sağlayabilir.

Tuzlu Su Vücutta Şişkinlik Yapabilir

Tuz vücutta su toplanmasına neden olan en etkin maddedir. Bol tuzlu deniz suyunun cilt ile teması durumunda ise vücut genelinde el ve ayaklarda şişkinlikler ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca tuzlu suyun güneş ışığı ile birleşmesi de şişkinlik ve rahatsızlık hissinin ilerlemesine neden olması hiç de zor değildir.

Şişkinlik Tedavisi İçin Neler Yapılmalı?

Denizden çıktıktan sonra ortaya çıkan şişkinliklerin giderilmesi için yapılması gereken ilk şey ılık su ile duş alınarak cildin tuzlu sudan tamamen arınmasını sağlamaktır. Ayrıca bu sıcaktan etkilenmekte olan cildin yatışmasını sağlayacaktır. Bunun dışında güneşin tehlike yarattığı öğle saatlerinde güneş ve deniz ile temas edilmemesi de şişkinliklerin oluşmasını önlemek için gerekli bir önlemdir. Denize girmeden ve güneşlenmeden önce kremler ile cildi dış etkilere karşı korumak da şişkinliklerin yaşanmamasına yardımcı olmaktadır.

1 Yorum

  1. Denize girerken hep deniz hayvanları tarafından ısırılma korkusu yaşamışımdır, ben genellikle beach tarzı yerlere gidiyorum ki acil müdahale konusunda yardımcı olacak kişilere anında ulaşmak daha kolay olsun bence siz de beach veya otelleri tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here