Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirilmelidir?

Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirilmelidir?

Kadınların meme uçları büyüklük ve şekil açısından farklılık göstermektedir. Bazıları geniş ve dışa çıkık uca sahipken bazı meme uçları ise içe dönük şekildedir. Özellikle anne olan kadınlar için emzirme büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla meme ucu sağlıklı ve emmeye müsait olmalıdır. Dolayısıyla göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirmelidir konusunda bilgili olmalıdır.

Meme Ucunun Var Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Emme refleksiyle dünyaya gelen bebeklerin sağlıklı ve dışa çıkık meme ucuyla beslenme süreçleri daha verimli geçmektedir. Meme ucunun dışa çıkık olup olmadığı genellikle doğumdan sonra dikkat edilen bir durumdur. Kontrol etmesi oldukça kolay olan göğüs ucunun var olup olmadığını anlamak için meme ucu başparmak ile işaret parmak arasında tutulup, acıtmayacak şekilde bastırılıp çekilir. Eğer parmaklar arasında uç oluşursa sorun yok demektir. Fakat farkı bir görüntü oluşursa meme ucu yok demektir.

Bir diğer kontrol şekli de soğuk havalarda yapılabilmektedir. Soğuk havada meme ucu sertleşip dikleşmektedir. Meme ucu olmayan kadınlarda soğuk havlarda bu durum gözlenmez.

Meme Ucunu Dışarı Çıkarma

Düzenli olarak yapılacak germe egzersizi ile meme uçları dışarı çıkarılabilir. Meme ucu baş parmak ile işaret parmağı arasında alınmaya çalışarak gerdirilip yuvarlamaya çalışılmalıdır. Gün içinde 4- 5 kere tekrar edilerek yapılan bu uygulama ile meme ucu dışarı çıkarılabilir.

Meme ucu çıkaran aparatlar ile meme ucu ve kasları uzatılabilmektedir. Uygun olanı seçerek, düzenli kullanımla meme ucu çıkarılabilmektedir. Ayrıca sık sık pompa ile süt sağmaya çalışmak da meme ucunu çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Meme Ucu Yokken Emzirme

Meme ucu olmayan annelerin, meme ucunu çıkarana kadar bebeklerini de beslemeye devam etmeleri gerekmektedir. Meme ucu yoksa bebek emmek istemeyecek ve beslenemeyecektir. Bu yüzden silikon başlıklar kullanarak emzirme sağlanabilir. Bu başlıklar meme dokusuyla benzer dokuya sahiptir. Böylece bebek tarafından kolayca kavranıp beslenme sağlanmaktadır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)