Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır ve Kilo Nasıl Verilir?

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanır ve Kilo Nasıl Verilir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ketojenik diyet nedir, ne işe yarar, nasıl kilo verdirir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız bu içerikten sizlerde yararlanabilirsiniz. Bu konuyu detaylı olarak algılayabilmemiz için öncelikle ketosiz kavramına bir açıklık getirmemiz gerekir.

Ketosis Nedir?

Ketosis terimi; kan değerlerinde bulunan ketonların ortalamadan çok yüksek olması anlamına gelen terimdir. Ketosis, vücudun yağları yakıt olarak kullanması ve yakması demektir. Burada ana mantık; enerji kullanımında şeker ya da karbonhidrat yerine yağları harcamak üzere kuruludur. Yani bu kilo vermek isteyen insanların arayıp ta bulamadığı ve en çok arzuladığı bir olaydır da diyebiliriz. Atkins diyeti ile benzer yönler taşıyan ketojenik diyet, programlamada yer alan hafta sonunda karbonhidrat alımı ile farklılaşmaktadır.

Kısacası ketojenik diyet uygulaması ile kas kaybına son, yağlara elveda sloganını kullanabilirsiniz. Ketojenik diyet uygulamasında yağ yakımı idrar (üre) aracılığı ile vücuttan atılır. Öte yandan bu diyet türü; kalp, böbrek, diyabet, karaciğer rahatsızlığı olanlara önerilmez. Ketojen diyeti ile insülün seviyesi dengelenir ve diğer diyetlerde karşılaşılan lipoliz ya da gliserin dengesizlikleriyle karşılaşılmaz.

Belki ilk 3 gün sizi zorlayabilecek olan bu diyet türevinde açlık krizleri oluşmaz, üstelik ketojenik diyetini kurallara uyarak harfiyen uygularsanız birçok yararlı hormonun gün yüzüne çıktığına şahit olabilirsiniz. Zira günümüzde sara gibi birçok tedavisi zor beyi hastalığı ile bu diyetle tedavi edilebilmektedir.

Ketojenik Diyetin Zararları Var mı?

Yüklüce protein içeren bu diyet sağlıklı bir kişiye zarar vermeyeceği gibi yukarda da belirttiğimiz kalp, böbrek, kolesterolü yüksek kişiler ya da karaciğer hastaları için zararlı olabilir. Öte yandan ilk günlerde şeker ve karbonhidrat alamadığınızdan (alışma sürecine kadar) beslenme alışkanlıkları yönünden kendinizi biraz mutsuz hissedebilirsiniz. Multivitamin takviyeleri ile bu sorununda kısa zamandan altından kalkabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Uygulamasında Spor Yapılmalı mı?

Katojenik diyet sırasında; haftanın farklı günlerini egzersiz programlarına bölerek kardiyo, omuz, kol ağırlık egzersizleri, göğüs – karın – bacak egzersizleri çalışabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Menüsü

Et, tavuk, peynir, balık haşlama şeklinde sınırsızca tüketilebilir. Pastırma, kaymak,  ton balığı, sebze, köfte, fındık – fıstık ezmesine ek olarak günlük 20 gram karbonhidrat ve lifli sebze tüketebilirsiniz. Meyve, yoğurt ve süt ürünleri bu diyette yer almamaktadır.

Örneğin 73 kiloyum o da yaklaşık olarak 164 lbs ediyor. (1 kg =2.25 lbs )
Günlük olarak almam gereken kalori miktarı 164.15 = 2460
Benim hedeflediğim günlük kalori miktarı = 2460 – 560 = 1900 kalori kadar
Günlük olarak almam gereken protein miktarı ise = 142.5 gram (150 grama tamamlayacağım)
Günlük almam gereken zengin yağ miktarı = 138 gram
Günlük almam gereken carb ise = 30 gram dır
Günde normal olarak 4 öğün yemek tüketeceğim (1.)

Sabah kahvalt vakti
2 tane tam yumurta ve 1 tane yumurta beyazı
60 gram kadar lor peyniri
2 dal marul yaprağı
istediğim kadar limonlu yeşil çay
20 gram kadar zeytin yağı
1 tane multivitamin içeren tablet
Öğle Yemeği vakti
100 gram tavuk göğsü ile başlıyoruz
60 gram lor peyniri
salata tabağı (Domates, marul yaprağı ve salata)
20 gram zeytin yağı
1 yemek tabağı sebze yemeği
Arada
6 tane ceviz tüketiyoruz
İkindi Zamanı
100 gram balık
salata tabağı
Akşam yemeği
100 gram kadar tavuk göğsü
1 yemek tabağı sebze yemeği

Ketojenik Diyeti aşağıdaki videoda Dr Can Çifti’nin anlatımıyla öğrenebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)