Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Zararlı mıdır?

Hamilelerin Evcil Hayvan Beslemesi Zararlı mıdır?

Hamilelik bayanların en hassas ve hastalıklara karşı en savunmasız olduğu zamanlardır. Çünkü alabilecekleri tedaviler sınırlı olmasına karşın olası zararlar oldukça fazla olabilir. Bu zararlardan bir tanesini ise dikkat edilmediği takdirde ev hayvanları oluşturabilir. Hamilelerin evcil hayvan beslemesi zararlı mıdır? sorusunun cevabı aslında bazı tehlikelerin doğabileceği yönünde olacaktır. Evcil hayvanlar evdeki arkadaşlarımız olduğu için ayrılmak istemeyenler ve gebelik dönemini birlikte geçirmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken detaylar bulunur.

Evcil Hayvan Hastalıkları

Gebe bir kadın enfeksiyon ve benzeri hastalıklar karşısında hem kendisine hem de bebeğine zarar gelmesine neden olabilir. Özellikle köpekler ise hayvanlardan insanlara bulaşan bazı hastalıkların taşınmasına yardımcı olabilir. Zoonoz adı verilen bu durum enfeksiyon da dahil bir çok hastalığın taşınmasında aracı olunması anlamına gelir. Bundan dolayı evcil hayvan ile yaşamak ve gebeliğini geçirmek isteyen kadınların kendilerini korumak için yapmaları gereken hususları da bilmeleri gerekir. Unutulmaması gereken durum ise hayvanlar ile bulaşacak hastalıkların oranı ile kirli gıda ve sudan bulaşacak hastalıkların kesin şekilde kıyaslanamayacağıdır. Her şekilde hayvan tehlikesinin daha az olduğu görülür.

Fiziksel Tehlikeler

Evcil hayvanların gebelikte verebileceği zararların en önemlilerin bir tanesi ise fiziksel yaralanmalardır. Köpek ısırması, kedi tırmalaması, kuş gagalaması gibi sayılabilecek temel fiziksel zararlar sonuçları ön görülemeyecek bazı sorunların oluşmasına neden olur. Bundan dolayı bu tarz olayların yaşanmasının önüne geçmekte yarar vardır. Aksi durumda yaralanmalar meydana gelebilir. Ek olarak evcil hayvanlar ile aynı ortamda bulunmayı düşünen gebeler hijyenlerine olağan durumlardan iki kat daha fazla dikkat etmek zorunda kalırlar. Tüy, tükürük veya dışkı gibi maddeler sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atacak olayların yaşanmasına neden olabilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)