Çocuklarda Bitlenme ve Tedavi Süreci

Çocuklarda Bitlenme ve Tedavi Süreci
  • Çocuk
  • Eylül 27, 2014 11:59 pm
  • 0
  • 1.425
  • A+
    A-

Çocuklarda bitlenme sorunu, daha çok topluluk içinde gerçekleşmesi daha kolaydır. Özellikle okulların açılmasıyla birlikte, çocukların sosyal ortamlarda daha fazla vakit geçirmesi, bitlenme olasılığını daha güçlendirir. Bu yüzden çocuklarda bitlenme tedavisi ve çocukları bitlerden uzak tutma yöntemleri hakkında Qkadın ekibi olarak sizlerle paylaşma gereksinimi duyduk. Öncelikle bitlenme aşamasının nasıl olduğuna değinelim.

Bitler, sanılanın aksine temiz saçları daha çok severler. Bu yüzden saç bitleri, saçların temiz veya kirli olmasını pek ayırt etmezler. Bu yüzden herhangi birinde bit sorunu varsa, ayırt edilmeden diğer kişilere de kolayca bulaşabilir. Bu yüzden, çocuğunuzun temizliğine her ne kadar önem göstermiş olsanız da, belli aralıklarla saçlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Bunun dışında çocuklarda bitlenme tedavisi için yapılması gerekilen ilk aşama, sadece bitlenen çocuğun değil, evdeki diğer aile üyelerinin de mutlaka bit tedavisinden geçmesi şarttır. Evdeki diğer üyelerde bitlenme görünmemiş olsa bile, aynı tedavi yönteminden geçilmesi bu hususta önemle vurgulanmaktadır. Geçmiş yıllara nazaran, şimdiki dönemde bit ilaçları çok daha etkili içeriklere sahiptir. Çünkü geçmiş yıllarda kullanılan bit ilaçları, sadece bitler üzerinde etkili olduğundan, bit yumurtalarını kolay kolay öldüremezdi. Oysa en son üretilen saç için bit ilaçları, hem bitleri hem de sirkeleri kolayca yok edebilmektedir. Hatta sonraki dönemlerde dahi kısa süreli de olsa tekrardan bitlenme olasılığını ortadan kaldırabilmektedir. Bu yüzden bitlenen çocuğunuzun saçlarını kısa sürede bitlerden uzaklaştırabilirsiniz.

Bunun dışında eğer çocuğununuz saçlarını sık sık kaşıdığına şahit olursanız, vakit kaybetmeden saçlarını kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer çocuğunuzda bitlenme görürseniz, kesinlikle çamaşır suyu veya gaz yağı gibi deriyi tahriş edebilecek zehirli kimyasallarla temizleme yapmayınız. Eczanelerden kolaylıkla bulabileceğiniz bit şampuanlarıyla, çocuğunuzun saç bitlerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bit ilacı tedavisinden sonra, çocuğunuzun saçlarının tamamen temizlendiğinden emin olmak adına, cilt doktoruna göstermenizde fayda var. Saç diplerini büyüteç yardımıyla daha kolay gösteren aletle, cilt doktoru tarafından kesin teşhis koyulabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ