Balık Sırtı Örgü Örnekleri

Balık Sırtı Örgü Örnekleri

Herhangi bir dikiş deseni seçmek kişisel bir favori olmaktan ibarettir. Basit küçük işlemlerle balık sırtını andıran örgüler yapılabilmektedir. Balık sırtı örgü örnekleri yapmak isteyen herkes için mükemmel bir proje olmaktadır. Klasik örgü desenlerinden sıkılan hanımlar için bu deseni yapmak yaratıcılık ufkunu genişletecektir. Burada örülecek olan bu örgü bir balığın pullarını andıracaktır. Balık sırtı örgüler özellikle evlerde kullanılan yastıklar için güzel, güçlü ve sağlam harika modeller olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Bu modelde çok düzgün bir kenar elde etmek için özel bir dikiş tekniğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yatay çizgiler şeklinde yapılan bu örgü bir içe gömülü şekilde bir de dışarı taşan rampa şeklinde çizgiler oluşturularak yapılmaktadır. Halk dilinde yaygın olarak kullanılan diğer isimleri ise zikzak modeli, hasır modelidir. Bu işlem için tığ kullanarak ilk sıra ilmekler atılmaktadır. İlk sıra balık sırtı olduktan sonra ikinci sıra için atılan ilk ilmeklerden iki alıp bir bırakarak sıra tamamlanmaktadır. Bu işlem yapılacak modele göre bitene kadar devam etmektedir. Yastıklardan battaniyeye, hasırdan masa örtülerine kadar farklı yerlerde bu örgüler yapılıp kullanılabilmektedir. Yapımı biraz karmaşık gelse de balık sırtı örgü örnekleri çok fazladır. Dokumanın en keyifli ve eğlendirici yanı olacak bu işlem kalın ve yumuşacık ipliklerle yapılmaktadır. 13 numara iplik ile çok rahat örebilirsiniz. Bunun için ayrıca normal kullanılan iğne veya tığ araçları ile daha büyük boyutlularını kullanmanız önerilir.

Dikkat Edilecek Noktalar

Balık sırtı bir örgüye başlamadan önce bilmeniz gereken kesinlikle birkaç şey vardır. Bunlardan birincisi iki satır deseni olacağından bir ön çalışma yapıp nasıl görüneceği hakkında fikir edinmelisiniz. Satırların ikisinin aynı olması balık sırtı örgü olmayacağı anlamına gelir ve hemen düzeltilmelidir. Bunun dışında örgü sırasında kaymalar olmaması için atılan ilmeklere dikkat edilerek atlama yapmadan aynı şekildeki sıralar izlenmelidir. Daha fazla örgü deseni için bizimle kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ