Göz Kanlanmasının Nedenleri Ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Göz Kanlanmasının Nedenleri Ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Göz Kanlanmasının Nedenleri Ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Göz kanlanması, neredeyse tüm insanların hayatları boyunca en az bir kere başına gelmiş bir sorundur. Tek başına bir hastalık olmayıp, başka hastalık ya da vücudun rahatsızlık duyduğu durumların belirtisidir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Uzun Süre Ekrana Bakma: Ultraviyole ışıklar, uzun süre boyunca göze geldiğinde gözün hassaslaşmasına neden olmaktadır.
  • Sigara Dumanı ya da Diğer Zararlı Gazlar: Sigara dumanının bulunduğu bir ortamda bulunmak, hassas gözlerin kanlanmasına neden olabilir. Ayrıca, yalnızca sigara dumanı değil, fabrikaların bacalarından çıkabilen metan gibi gazlar da aynı etkiyi gösterebilmektedir.
  • Göz suyunda azalma sonucunda oluşan göz kuruluğu: Göz suyu, gözün açılıp kapanırken tahriş olmasını engellemektedir. Bu su azaldığında, kanlanma gözükebilmektedir.
  • Kullanılan ilaçların yan etki yapması ya da yenilen besinlerin alerjiye neden olması
  • Fazla miktarda alkol kullanımı ya da uyuşturucu alma: Alkol ve uyuşturucu, insan sağlığı için zararlı maddelerdir, gözün de hassaslaşmasını sağlayabilmektedir.
  • Tansiyonun ani olarak yükselmesi
  • Kişinin yeterince uykusunu alamamış olması

Göz Kanlanması Nasıl Tedavi Edilir?

Yeşil Çay Uygulaması: İçtiğiniz poşet yeşil çayı, buzdolabının buzluk bölümünde saklayabilir ve gözünüz kanlandığınızda üzerine koyarak gözleriniz rahatlayana kadar bekletebilirsiniz.

Yüzü Soğuk Su İle Yıkama: Soğuk su basınç nedeniyle genişleyen göz damarlarının küçülmesine ve böylelikle de kızarıklığın yok olmasına neden olmaktadır.

Patatesle Tedavi: Dilimlediğiniz patatesleri, gözünüze koyarak bekleyebilirsiniz. Patatesin içeriğinde bulunan nişasta, rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Gül Suyu Uygulaması: Gül suyu yardımı ile 2 pamuğu tamamen ıslatın ve göz kapaklarınıza koyarak 15-20 dakika kadar bekletin. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken; gül suyunun katkısız, tamamen doğal olmasıdır. Ayrıca; gözlerinizin içine kaçırmamaya dikkat etmeniz önemlidir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)