Dukan Diyeti Sayesinde Haftada 5 Kilo Verebilirsiniz

Dukan Diyeti Sayesinde Haftada 5 Kilo Verebilirsiniz

Haftada 5 kilo vermek, genellikle şok diyetler sayesinde mümkündür. Ancak Dukan Diyeti şok bir diyet olmayıp Fransız bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmıştır. Eğer tüm kurallara uyarak diyeti uygularsanız hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Dukan diyetinin en büyük avantajı, kendine özgü pek çok tarifinin bulunması. Diyette ölçülü olarak serbest olan yulaf kepeği ve tatlandırıcı için pek çok kek, kurabiye, pasta ya da poğaça yapabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, 4 evreden oluşan bir diyettir. Her evrenin ayrı önemi vardır ve ideal kilonuza inmiş olsanız dahi diyeti tamamlamadan bırakırsanız kısa sürede vermiş olduğunuz kiloları geri alırsınız.

 • Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan diyetinin atak evresi, en hızlı kilo verilen evredir. Vereceğiniz kilonun fazlalığına göre 3-5 gün arası bu evreyi uygulayabilirsiniz. Ortalama olarak her gün 1 kilo verilir. Atak evresinde verilen kiloların büyük bir bölümünün ödem olsa da vücudun ödemlerden kurtulması da son derece önemlidir. Bu evrede, yalnızca az yağ oranına sahip protein içerikli besinler tüketebilirsiniz. Lor peyniri, yumurta, jambon, tavuğun göğüs kısmı en uygun besinlerin başında geliyor.

 • Dukan Diyeti Seyir Evresi

Atak evresinin ardından Dukan diyetinin seyir evresine geçilir. Seyir evresinde, 1 gün saf protein ile beslenirken 1 gün protein ve sebze ile beslenirsiniz.

Bu evrede sebze tüketilen günlerde tartıda kilonuzun daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok. Protein günlerinde bol bol kilo vermeye devam edeceksiniz.

Fazla kilolarınızın tamamını diyetin bu evresinde verirsiniz ve ideal kilonuza indikten sonra bir sonraki evreye geçebilirsiniz.

 • Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

Güçlendirme evresi, verdiğiniz kiloların kalıcı olması için son derece önemli bir evredir. Eğer bu evreyi es geçerseniz kısa süre sonra kiloların size geri döndüğünü görürsünüz.

Vermiş olduğunuz her kilo için 10 gün boyunca güçlendirme evresini uygulamalısınız. Vermiş olduğunuz kilo 20 ise; 200 gün güçlendirme evresini uygulamalısınız.

 • Dukan Diyeti Koruma Evresi

Güçlendirme evresinden sonra başlayan koruma evresine hayatınız boyunca devam etmeniz gerekiyor. Koruma evresindeki kurallar sayesinde veriş olduğunuz kiloları tekrar almazsınız.

Bu evrede haftada 1 gün saf protein ile beslenmeniz, her gün mutlaka yulaf kepeği tüketmeniz ve hayatınızdan hareketi çıkarmamanız bekleniyor.

Dukan Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dukan diyetinin atak evresinde 1,5 yemek kaşığı, seyir evresinde ise 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.
 • Her gün mutlaka 3 litre su tüketmelisiniz. Protein ağırlıklı bir diyet yaptığınız için böbrek sağlığı adına su tüketimi son derece önemlidir.
 • Diyetin ilk 2 evresinde kesinlikle meyve tüketilmemekte.
 • Atak günlerinde proteine ek olarak 1 tatlı kaşığı salça, 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya 6 adet zeytin tüketebilirsiniz.

NOT: Diyete başlamadan önce doktorunuza mutlaka bu diyet hakkında başvurunuz ve onay vermesi halinde diyete başlayınız.!

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (3)
 • comment-avatar
  Helin Bayar 7 yıl

  Diyete başlama konusunda sıkıntılar çekiyorum, kafamdan sürekli yeme içme hissini atmam gerekiyor ama bir türlü başaramıyorum. Dukan diyet konusunda destek alınması gerekiyor mu bilemiyorum ama 1-2 gün spor ile birlikte diyeti uygulmada fayda olacaktır sanırım.

 • comment-avatar
  Zuhal Köse 6 yıl

  Bu diyet uygulaması ile 2 ayda 10 kilo verdim ama ben listedekilerin tamamını uygulamadım fazla kendimi kasmadım sindire sindire hareket ettim ve acımasız davranmadım son 4 gün de listenin tamamını uyguladım gayet başarılıydı bence de kendinize fazla yüklenmeyin.

 • comment-avatar
  Hatice Demir 6 yıl

  Dukan diyeti herkesin başvurduğu son çare gibi aslında. Ben de uzun süre farklı diyetler denedikten sonra vermek istediğim kiloya göre hesaplama yaparak dukan diyetini denedim. Emin olun çok iyi sonuç aldım.
  Özellikle atak evresi biraz zorlayıcı olabiliyor ama insan sabredince alışamayacağı birşey yok.