Gebelik Döneminde Kaçınılması Gereken İlaçlar

Gebelik Döneminde Kaçınılması Gereken İlaçlar
 • Gebelik
 • Haziran 15, 2016 12:51 am
 • 1
 • 733
 • A+
  A-

Gebelik dönemi; annelerin çok hassas olduğu ve gebelikte yeni gelişen sıkıntılar nedeniyle sık sık ilaç kullandığı bir dönemdir. Tıbbi durumlarda gebeler için ilaç kullanımında bir sorun olmamakla birlikte, gebelik döneminde ilaç kullanırken uyulması gereken birtakım kurallar vardır ve bu kurallara uyulmaması durumunda hem anne hem de bebek üzerinde kötü sonuçlar görülebilmektedir.

 • Gebelik Döneminde İlaç Kullanımında Uyulması Gereken Kurallar

Gebelik döneminde annenin rahatsızlığı ilaç kullanımını ciddi ölçüde gerektirmedikçe ilaç alımından sakınılmalıdır.

Gebelikte ne tür ilaç olursa olsun, ki buna vitaminler de dahil, kesinlikle uzman bir doktorun bilgisi ve tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Her gebenin vücudu ve biyolojik değerleri farklı olabilmektedir ve bir gebede çok yararlı olan ilaç başka bir gebe üzerinde ciddi sağlık problemleri yaşatabilmektedir.

 • Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

Gebelik döneminde antibiyotik kullanımında gebenin ne kadar süredir hamile olduğu, antibiyotiğin ne kadar miktarda alınacağı ve hangi amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Penisilin ve eritromisin gebelik dönemi boyunca kullanılabilecek en zararsız antibiyotiklerin başında gelmektedir. Gebelikte antibiyotik seçimi, bebeği ve anneyi izleyen doktorun kararına bırakılmalı ve dozu da yine doktorun tavsiye ettiği ölçüde kullanılmalıdır.

 • Gebelikte Aspirin Kullanımı

Gebelik süresinde çeşitli nedenlerle aspirin kullanılabilmektedir. Hatta pek çok kadın doğum uzmanı, belirli bir döneme kadar düzenli ve düşük dozda aspirin kullanımının anne karnında bebek kaybını önleme konusunda büyük faydaları olduğunu söylemektedir. Ancak yine de aspirin kullanımında doz aşımı hem bebeğe hem de anneye zarar verebileceğinden bir kardiyoloji uzmanının eşliğinde alınmalıdır.

 • Gebelik Döneminde Zararlı Olan Bazı İlaçlar

Epilepsi ilaçları, radyoaktif iyot, toluen, lityum, antiviral ilaçlar, antihipertansif ilaçlar ve NSAI ilaçlar gebelik döneminde anne ve bebek üzerinde pek çok olumsuz etkiye neden olabilecek ilaçlardandır. Bu sebeple; mümkün olduğunca bu tür ilaçların kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Müge Toker dedi ki:

  İlaç kullanırken mutlaka doktar’a danışılmalı diye düşünüyor hatta çok çok zor durumda kalınmadığı sürece uzak durmak en mantıklısı.

BİR YORUM YAZ