Tül Perde Beyazlatmak İçin Ne Yapılır İşte Yöntemler

Tül Perde Beyazlatmak İçin Ne Yapılır İşte Yöntemler

Tül Perde Beyazlatmak İçin Ne Yapılır? 4 Etkili Tül Perde Beyazlatma Yöntemi!

Tül perde beyazlatmak perdelerin daha uzun süre kullanılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda temiz ve şık görünmesini sağlar.

Tül perdeler renkleri ve dokuları nedeniyle kısa sürede kirlenebilen dekorasyon ürünleridir. Ancak tül perdelerin her zaman bembeyaz ve temiz görünmesini isteriz. Peki, tül perdeler nasıl beyazlatılır?

Tül Perde Temizliği Püf Noktaları Nelerdir? Tül Perde Beyazlatma İçin Ne Yapılmalı?

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı ögesi olan tül perdeler evleri süsleyen gelinliklerdir. Tül perdelerin çeşitli nedenlerden dolayı kirlenmesi ise kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Zamanla tül perdelerde sararma, solma ve grileşmeler oluşur. Bu durum perdelerin eski şık görünümünü ortadan kaldırır. Özellikle mutfak gibi çok kullanılan yaşam alanlarında bu durum daha sık yaşanır.

Tül Perde Beyazlatmak İçin Ne Kullanılır? Tül Perde Beyazlatma Yöntemleri ile Kar Gibi Perdeler!

Tül perdelerin her daim beyaz görünmesi tüm hanımların ortak isteğidir. Ancak tüllerin her zaman beyaz kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bununla birlikte tül perdelerin dış etkenlerden kaynaklı olarak çabuk kirlenip renk değiştirirken, tül perdelerin nasıl beyazlatılacağı da zorlu bir soru olarak karşımızda durur. Neyse ki tül perdeleri beyazlatmanın birden fazla yolu var.

1-Tül Perde Beyazlatma Karbonat

Tül perdelerde meydana gelen sarılanmalar için kullanılacak en etkili malzemelerden biri karbonattır. Karbonat tül perdelerde oluşan sarı görünümü yok ederek bembeyaz bir görüntüye kavuşturur. Karbonatın tül perdeler üzerindeki diğer etkisi de kötü kokuları gidermesidir. Söz konusu hassas tüller olduğunda karbonat iyi bir temizleyicidir. Makineye atılan perdeler için 2 paket karbonat kullanılması yeterlidir. Daha sonra 30 dereceye programlanıp yıkandığında tül perdenin renginin ne kadar açıldığı görülür.

2-Tül Perde Beyazlatmak Bulaşık Tableti

Bulaşık tabletlerinin, bulaşıkları çok iyi temizlediği herkesçe bilinir. Ancak bulaşık tabletinin faydası bunula sınırlı değil. Bulaşık tableti tül perdelerin beyazlatılmasında kullanıldığında da mükemmel sonuçlar verir. Tabletler, tül perdelerdeki zorlu kirleri çözer ve lekeleri temizler. Perdeleri bulaşık makinesine aldıktan sonra deterjan bölmesine deterjan eklenir. Ardından bir bulaşık tableti tüllerin üzerine bırakılarak makine çalıştırılır. Bulaşık makinenizin perde yıkama özelliği yoksa 30 derce modunda çalıştırmanız uygun olur.

3- Beyaz Sirke ile Krem Rengi Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Tül perde temizliği deyince akla gelen en etkili yöntemlerden biri beyaz sirkedir. Beyaz sirke tül perdelerde sigara dumanı veya yemek kokusu gibi kötü kokuların giderilmesi amacıyla kullanılır. Aynı zamda beyaz sirkenin beyazlatıcı etkisi de vardır. Çamaşır makinesinde toz deterjanla birlikte kullanılması ve 30 derecede yıkanması yeterli olmaktadır. Beyaz sirke yıpranmış ve kirlenmiş tül perdelerin eskiye oranla çok daha beyaz görünmesini sağlar.

4- Güneşten Sararan Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Yoğun güneş ışığına maruz kalan tül perdelerin sararmaması için kaliteli kumaşlar tercih edilmesi önemlidir. Ancak uzun süreli kullanımda kaliteye rağmen sararmalar oluşabilmektedir. Sararan tüllerin beyazlatılması için 5 yemek kaşığı tuzu ılık suya atıp çözdükten sonra perdeleri bir gün bu karışımda bekletmek gerekir. Ardından çamaşır makinesine atarak yıkanan tül perdelerin renginde ciddi oranda beyazlama olur.

Tül Perde Beyazlatıcı ile Tül Perde Beyazlatma Nasıl Olur?

Tül perdeler için farklı markalar tarafından üretilen beyazlatıcılar bulunmaktadır. Doğal yöntemlerle beyazlatma işlemi yapabileceğiniz gibi beyazlatıcıları da kullanabilirsiniz. Tül beyazlatıcı ürünler içerisinde tül kumaşlarına uygun üretilmiş çamaşır suyu, toz deterjanlar ve kapsüller satılmaktadır. Beyazlatıcıları kullanmak biraz maliyetli olabilmektedir.

Kaynak: https://www.perdeoutlet.com/tul-perde

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)