Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Yiyerek zayıflamak ister misiniz? ‘’Kim istemez ki’ ’cevaplarını duyar gibiyiz… Aslında zayıflamanın sırrı, metabolizmayı hızlandıran besinleri keşfetmekten geçiyor. Bilinçli olarak tüketeceğiniz besinlerle, hem karnınız doyacak hem de zayıflayabileceksiniz. Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir? Sorusuna Qkadın ekibi olarak geniş bir araştırma sonucunda sizlerle paylaşıyoruz. İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler!

  • B Vitamini İçeren Besinler; B vitamini vücudun daha fazla efor sarf etmesini sağlayarak metabolizmanın daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Metabolizmayı çalıştıran besinler nohut, hindi eti, mercimek, balık (özellikle somon balığı) bamya, ıspanak, tavuk (beyaz kısmı) gibi yiyecekler metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Üstelik ıspanak, bamya ve tavuk eti kalori bakımından oldukça fakirdir. Dolayısıyla metabolizmayı canlı tutarken bir taraftan da daha az kalorili yemekler tüketme şansına sahip olacaksınız.
  • Hardal ve Acı Biber; Yapılan araştırmalara göre acı biberin (taze veya öğütülmüş fark etmiyor) çok daha hızlı kalori yakılmasına yardımcı olduğu saptanmıştır. Acı seven kişiler için oldukça sevindirici bir haber olurken, hassas mideye sahip olan kişilere aşırı acı tüketmesini önermiyoruz. Günde bir defa olmak üzere 1 tatlı kaşığı kadar tüketilen hardal ve acı biber, 24 saatte harcanan enerjide, ekstra olarak %20 civarında artış görülüyor.
  • Tarçın ve Zencefil Mucizesi; Bu iki bitkinin mucizevi birleşmesiyle vücudun daha fazla kalori harcamasını sağlıyor. Sütlü tatlılar üzerinde veya bitki çaylarında kullanabileceğiniz tarçının yanı sıra, öğütülmüş zencefil bitkisini de yemeklerin üstüne dökerek tüketebilirsiniz. Üstelik zencefil bitkisi, bağışıklığın güçlenmesine de yardımcı olmakta.
  • Sabahları Kahvaltı Yapmak; Özellikle tempolu ve yoğun bir gün geçirenler güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamalılar. Çünkü vücudun yeni bir güne adapte olabilmesi için; enerji sağlamak adına hafif yiyeceklerle metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Dolayısıyla önerilen bu gruptaki yiyecekler; metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olarak, daha kolay yağ yakılmasını sağlayacaktır.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    YusTol 6 yıl

    İnsanların çoğu yemek yemeyi azaltınca ya da kesince zayıflayacaklarını sanıyor ancak esas olan doğru beslenme ve düzenli bir şekilde zayıflama. Bunun için de makalenizde belirttiğiniz gibi metabolizmayı hızlandıran besinler tüketilerek sağlık bir zayıflama diyeti yapılabilir. Hem metabolizmayı hızlı çalıştırmak hem de fazla kalori almadan zayıflamayı sağlayacak en güzel besinlerden biri ıspanaktır. Paylaşım için teşekkürler.