İstanbul Avrupa Yakasında En İyi Liseler

İstanbul Avrupa Yakasında En İyi Liseler

Ülkemizde sürekli değişen bir sınav sistemi söz konusu olmasına rağmen en iyiler genelde hep aynı isimlerden oluşmaktadır. Sadece yıllar içerisinde bunlara bazıları eklenir. Ama sınav sistemi ne olursa olsun yine en iyi okullar en iyi olan öğrencileri almış olurlar. Çünkü sınav sistemi değişse de başarılı olan yine bir şekilde başarılı olur ve o okullarda yerini alır. İstanbul Avrupa yakasında en iyi liseler içerikli hazırladığımız bu yazıda bu liselerin neden en iyiler olarak isimlendirildiğini detaylarıyla öğrenme fırsatı bulmuş olacaksınız.

En İyi Liselerin Öğrenci Kabul Şartları ve Özellikleri

Ülkemizde öğrenci sayısı çok ve iyi eğitim veren okullar az olunca bu ters orantıya bir eleme süreci gerekli olmaktadır. B u eleme sürecinin ismi de sınav olmaktadır elbette. İsimi ve içeriği değişen sınavlarımızdan biri olan liselerle ilgili olan sınavın da son isimi LGS (liselere giriş-geçiş) olarak düzenlenmiş olup ülkemizdeki en iyi liselerin, diğerlerine göre daha iyi olanların ismi de sınav sistemi gibi değişikliğe uğrayıp “nitelikli liseler” ismini almıştır. Türkiye’nin en iyi eğitim veren liseleri (nitelikli liseler) LGS sınav sistemiyle merkezi yerleştirme yoluyla öğrencilerini kabul etmektedir. Peki bu nitelikli liseler hangileridir??.:

  • Fen liseleri
  • Sosyal Bilimler Liseleri
  • Anadolu Liseleri
  • Anadolu İmam Hatip Liseleri (kadrosu ve başarısı ile kendini kanıtlamış olanlar, proje lisesi özelliğinde olanlar vb.)
  • Anadolu Teknik Meslek Liseleri olarak sıralanmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakasındaki En İyi Liselerden Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazımızda tüm nitelikli okulları sıralamaktansa sizler için özellikle seçtiğimiz en yüksek sınav puanıyla öğrenci alan iki okulu değerlendirerek sizlere fikir vermeyi daha uygun bulmuş bulunmaktayız…

  • Galatasaray Lisesi-Beyoğlu: Kurucusu II. Bayazıd han olup 1481’de kurulmuş köklü bir okuldur. Bu lisenin öğrencisi olduktan sonra dil anlamında oldukça avantajlı bir eğitim ve müthiş renkli bir dünyanın içerisinde kendinizi bulacaksınız. Dil eğitimini yoğun olarak Fransızca sürdüren okul aynı zamanda İtalyanca, Latince ve İngilizce alanlarında da öğrencilerine gerçek bir donanım sağlamaktadır. Eğitim kadrosunda özenli olan lise disiplinli ve kaliteli eğitimiyle ulusal-uluslararası bilgi, spor yarışmalarında hep ön sıralarda yer alan özelliktedir.
  • Çapa Fen Lisesi-Fatih: İsmini bizzat bulunduğu Fatih ilçesinin Çapa yerleşkesinden almaktadır. Yine tarh kokan bina görüntüsüyle gerek tarihten gerekse de eğitim alanındaki köklü geçmişini adeta yansıtan özel bir bina görüntüsüne sahip. Almanca ve İngilizce dil eğitimi ve bununla birlikte her derste en iyi yüksek standartta eğitimin verildiği ama amacı sayısal alanda bir meslek sahibi olmak olan öğrencilerin seçmesinde daha anlamlı sonuçlar doğuracağı bir lise özelliğindedir.

Önemli Not: Nitelikli liseler hepsi belli eğitim standardına sahip oldukları için bu sıralamaya eklenmemiştir fakat burada önemli detay sizlerin veya sevdiklerinizin hayattan beklentiniz olmalıdır. Eğer hem liseden sonra hemen iyi bir meslek ve iş birlikteliğim olsun hem de üniversite okuyayım diyorsanız Anadolu Teknik liselerini de iyice gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)