Lens İle Havuza Girilir Mi?

Lens İle Havuza Girilir Mi?
 • Genel
 • Eylül 19, 2023 5:37 am
 • 2
 • 32
 • A+
  A-

Deniz ve havuzlarda lens ile yüzmek ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Uzmanlar topluma açık suların sayısız mikroplara ev sahipliği yaptığını belirtmektedir. Lenslerle yüzmek tahrişe, göz enfeksiyonlarına ve korneal ülser gibi göz ve görmeyi tehdit edici vakalara neden olabilmektedir. Görme problemi yüksek olan ve lens takmak zorunda kalan kişilerin ise su geçirmeyen yüzme gözlükleri ile birlikte tek kullanımlık lensleri tercih etmesi önerilmektedir.

Lens İle Havuza Girilir mi?

Su, sayısız mikrobu içerisinde barındırır. En ciddi olanlardan biri ise Acanthamoeba organizması olmaktadır. Lenslere yapışan ve korneanın iltihaplanmasına sebep olabilen bu organizmanın yapışması ile Acanthamoeba keratit şeklinde adlandırılan durum ortaya çıkar. Bu durum yeterince erken tedavi edilmez ise görme kaybını gidermek adına kornea nakli gerektirebilmektedir.

Ancak bu tür vakalarda kornea nakline rağmen başarı yüzdesi az olmaktadır hatta uzmanlara göre göz kaybı dahi yaşanabilir. Bu nedenle renkli lens ile havuza girilir mi? sorusuna hayır olarak yanıt verilmelidir. Aksi takdirde istemeyen durumlar yaşanması mümkün olabilir.

Lens Kullanımı Zorunlu Durumlarda Ne Yapılmalı?

Kişide görme problemi çok fazla değilse, yani gözlük ya da lens kullanmadan görme idare edilebilir durumda ise havuz veya denize lens kullanmadan girilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak çok yüksek numara gözlük ya da labela lens kullanan kimselerin görmesi çok düşük olduğu için bu tür durumlarda lens kullanma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda kişinin muhakkak tek kullanımlık lensler ile su geçirmeyen yüzme gözlüğünü beraber kullanması gerekir. Yüzme esnasında gözlere su girmesi durumu göz tahrişi ve enfeksiyon riskine neden olacaktır. Bu riski azaltmak adına kontakt lensler mümkün olduğu en kısa sürede çıkarılmalıdır.

Gaz Geçirgen ve Yumuşak Lensler Yüzerken Kullanılır mı?

Lensler ile yüzmenin gözleri tahriş edebileceği ve hatta zarar verebileceğini belirten uzmanlar yüzme gözlüğü takmayı önermektedir. Gözün su ile temasını kesmesi, hem olası tahriş ve enfeksiyondan korunmaya yardımcı olmakta hem de su altında net bir görüş sağlamaktadır.

Sert, gaz geçirgen lenslerin yüzerken kullanılması ise kesinlikle önerilmez. Çünkü gözlerden düşme olasılığının oldukça yüksek olması ve gözenekli yapıya sahip olması enfeksiyon riskini artırmaktadır. Dolayısıyla yüzerken lens takılır mı? gaz geçirgen ve yumuşak lensler yüzerken kullanılır mı? gibi soruları merak edenlere hayır cevabı verilmektedir.

Lenslerin gözenekli olması kimyasalları ve bakterileri emmesi ve göz tahrişi riskine neden olması anlamına gelir. Aynı zamanda yüzme havuzlarında ki tatlı su sert olmayan yumuşak lenslerin gözlere yapışmasına neden olur ve önemli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Göze Batma Hissi Olması Durumunda Ne Yapılmalı?

Yüzerken gözlere su girmesi, gözleri yağlayan doğal gözyaşlarını yıkar. Dolayısıyla kronik kuru gözler gibi var olan göz koşullarını daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle kontakt lenslerle yüzmeye karar veren kişiler tek kullanımlık lensler ile yüzebilirler.

Ancak tek kullanımdan sonra atılmaları önemlidir. Böylelikle onları temizleme ve dezenfekte etme ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Ancak tek kullanımlık lens kullanımında dahi gözde herhangi bir batma ve yanma yaşanırsa ilk yapılacak iş lensi çıkarmak olmalıdır. Claro Lens çıkarılmasına rağmen sorun devam ederse bir göz doktoruna muhakkak başvurulmalıdır.

Tek Kullanımlık Lensler

Güvende olmak adına günlük tek kullanımlık lenslerin yüzme işleminden hemen sonra atılması gerekir. Ardından gözleri, kontakt lenslerle kullanım için onaylanan yapay gözyaşları veya nemlendirici damlalar ile birlikte durulamak önemlidir.

Daha sonra lensleri yeni bir tek kullanımlık lens ile değiştirmek gerekir. Tek kullanımlık kontakt lensler aylık kullanılan lenslere nazaran daha yüksek maliyet getirse de mevcut riskler göz önüne alındığında bu maliyet farkı göz ardı edilmelidir.

Reçeteli Yüzme Gözlükleri

Yüzerken, yüzme gözlüğü kullanmanın birden fazla faydası vardır. Suyun göz ile temasını önlediği gibi hem de lensin gözden düşüp kaybolmasını da engellemektedir. Ancak başka bir seçenek daha vardır ve tercih edilmesi önerilir.

Özel olarak tasarlanan kırma kusurunu düzelten ve reçeteli olan yüzme gözlükleri iyi bir seçim olmaktadır. Bu gözlükler normal günlük yaşamda kullanılan gözlüklerin yüzme gözlüğü olarak tasarlanmış halidir. Ancak bu ürünün dezavantajı astigmatı genel olarak düzeltememesidir.

Avantajı ise UV filtresi ihtiva edebilmesi nedeniyle yüzerken güneşe maruz kalma olasılığını azaltmasıdır. Bundan dolayı gözleri güneşin zararlı etkilerinden korunmaktadır. Bazı markaların hazır olarak kırıcılığı düzeltebilen optik özellikli yüzme gözlükleri bulunmaktadır. Bu gözlükler değişik numara seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Bu seçeneği de tercih etmek mümkündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Mehmet Nuri̇ dedi ki:

  Merhaba! Lens ile havuza girmenin göz sağlığı açısından riskli olduğunu düşünüyorum. Havuz suyu, içerisinde bulunan klor gibi kimyasallar nedeniyle göz tahrişine yol açabilir. Ayrıca lensin havuz suyunda kaybolma ya da göze zarar verme ihtimali de var. Bu nedenle, lens kullanıcılarının havuz gibi su ortamlarında gözlerini korumak için gözlük veya güvenliği onaylanmış yüzme maskeleri tercih etmeleri daha uygun olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Lens ile havuza girmek sizce güvenli midir?

 2. Kasim Can dedi ki:

  Admin yazı çok faydalı olmuş. Lens takan biri olarak bu konuda deneyim sahibi olduğumu söyleyebilirim. Kendi adıma, havuzda lens ile yüzmek hakkında biraz endişeliyim. Suyun içinde lenslerimi temiz ve güvende tutmanın bir yolunu bulmak zor olabilir. Bana göre, tavsiye ettiğiniz gibi, lenslerimi çıkarmak ve yüzmek için gözlük kullanmak daha güvenli bir seçenek gibi görünüyor. Siz lens kullanıcılarının bu konuda hangi yöntemi tercih ettiğini merak ediyorum. Görüşlerimi paylaştığınız için teşekkürler!

BİR YORUM YAZ