Çocuk Odası Renk Seçimi ve Kombinleri

Çocuk Odası Renk Seçimi ve Kombinleri

Çocuğunuzun odası için doğru renk tercihinde bulunmanız oldukça önemlidir. Çünkü seçeceğiniz renkler odayı güzelleştirmekle kalmayacak aynı zamanda çocuğunuzun gelişimini, psikolojisini de iyi ya da kötü yönde etkileyecektir. Bu sadece çocuk odası renklerinde geçerli değildir. Kendi odanızı, oturma odasını düzenlerken de renklerin insan psikolojisine olan etkilerini iyi araştırmalısınız.

Örneğin çocuk odasında kullanacağınız sıcak renkler çocuğunuzun daha mutlu olmasına yol açacaktır. Kırmızı renk seçimi ise onun hayat dolu olmasına, turuncu renk duygulu olmasına, sarı neşeli olmasına sebep olabilir. Aynı şekilde mavi huzur veren, yeşil renk ise dengeleyici özelliktedir. Çocuk odasında koyu renk kullanmamanızı özellikle uzmanlar önermektedir. Çünkü bu durum çocuğunuzda üzüntü haline sebebiyet verebilir. Daha parlak, göz yoran ve dikkat dağıtan renkler yerine pastel tonları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca yine uzmanların önerdiğine göre çocuk odasın yeşil tonlarının hakim olması gelişimini olumlu yönde en çok etkileyecek renk olarak bilinmektedir. Zeminde ve duvarlarda dediğimiz gibi göz yormayacak ancak gelişimini olumlu etkileyecek renkleri tercih edebilirsiniz. Böylece çocuğunuz göz yorulması yaşamadan uğraştığı ya da oynadığı şey ile daha iyi vakit geçirebilecektir.

Tüm bu önemli noktalar arasında kombin yapmada karasız kaldıysanız sıcak ve pastel tonlarda seçtiğiniz duvarların ve yerlerin aynı tonlarda olması ile işe başlayabilirsiniz. Çocuğunuz biraz daha büyük ise fikrini sorabilir, istediği yönde bir oda dizaynı yapabilirsiniz. Veya iki çocuk aynı anda odayı paylaşacaksa ikisinin de zevkleri düşünülerek dekorasyon yapmanız mümkün. Kız çocukları genellikle pembe tonlarının ağırlıklı olduğu odaları tercih etmektedir. Erkek çocukları içinse mavi tonlarının olduğu, sevdiği çizgi film kahramanlarının bulunduğu oda dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz çocuk odası eşyalarının birbiri ile uyumlu olmasına ya da tamamen zıt renkler ile kombine edilmesine dikkat ederseniz iyi bir çocuk odası oluşturabilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)