İnsomnia Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgiler

İnsomnia Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgiler

İnsomnia Hastalığı nedir?

İnsomnia hastalığının bir diğer adı uyku hastalığıdır. Kişilerin uyku problemi yaşamalarına sebep olan, ileri düzeyde yaşanması halinde ise insanların hem akıl hem de ruh sağlığını etkileyen türden bir hastalıktır ve kesinlikle tedavi edilmelidir. Bunun için bazı hastanelerin Uyku Bozukluğu Klinikleri de bulunmaktadır.

İnsomnia Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İnsomnia hastalığı yani uykusuzluk çekmek birkaç gün uykusuz kalmak ile ortaya çıkmaz. Haftalar süren gece uykusu alamama problemlerinde bu teşhis konur. Kişi geceleri asla uyuyamaz. Uykusunu genellikle öğlen saatlerine doğru birkaç saat uyuyarak alır ve gece yine uykusuz kalır. Hastalık baş gösterdikten 4-5 gün ila bir hafta arasında tedavi edilirse çok daha kolay düzelme görülür. Ancak 3 haftayı aşan vakalarda tedavi süresi biraz daha zor ve uzun olmaktadır. Bu nedenle uyku düzenine çok dikkat etmeli ve özellikle REM uykusu denilen 23.00 ile 03.00 arasında gerçekleşen uykuyu almanız gerekir. Vücut bu süreçte kendisini yeniler, tedavi eder ve beyni dinlendirir. Bu saatler içerisinde uykuyu kaçırmak fiziki olarak ve ruh sağlığı olarak kişiyi zora sıkar.

İnsomnia Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İnsomnia hastalığının teşhisi ve geçmişi eğer kısa süreli ise çok kolay tedavi edilebilir. Hafif dozda kullanacağınız uyku ilaçlarına ek olarak bazı bitki çayları uykunuzu düzene sokmaya yarayacaktır. Örneğin, papatya, melisa ve rezene karışımı olan bir çayı akşam 19.00 gibi içmeniz önerilir. Bunun yanında kediotu denen bitki de bu hastalığın tedavisinde kullanılır. Ayrıca Yatmadan önce ılık duş almak, uykunuz gelmese bile saat 23.00’da yatağa girmek ve tamamen karanlık bir ortamda yatmak (uyumasanız bile yataktan çıkmamanız tavsiye edilir) bunlardan bazılarıdır. Ancak çok ileri düzey bir hastalığınız varsa diyet ve akupunktur ile de tedavi edilmek durumunda kalınabilir.

CATEGORIES
TAGS

COMMENTS

Wordpress (0)