Bebeklerle Oynanabilen Kaliteli Oyunlar

Bebeklerle Oynanabilen Kaliteli Oyunlar

Bebeğinizin gün içinde rahatlamasını sağlamak için onunla çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçirebilirsiniz. Yeni doğmuş bir bebekle oynanabilecek oyunlar gelişim dönemine göre değişiklik gösteriyor. Anne ve babalar bu dönemleri dikkate alarak bebeklerin eğlenebilecekleri düzeyde oyunlar bularak onlarla vakit geçirebilirler. Bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunları sizler için ay ay sıraladık.

1-4 Aylık Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar

Bebeklerle Oynanabilen Kaliteli Oyunlar Bir ile dört aylık bebekler kendi ses ve mimiklerinin taklit edilmesinden çok hoşlanırlar. Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit etmeye çalıştığınızda hoşuna gideceğini fark edeceksiniz. Bu dönem ayrıca bebeklerin dinleme yetilerinin geliştiği dönemdir. Hafif müzikler dinleterek dinleme yetisinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Ya da kulağına eğilip hafif bir ses tonuyla onunla konuşabilirsiniz. Çeşitli hareketli oyuncaklar alıp yatağının kenarına yerleştirebilirsiniz. Yumuşak olmasına dikkat edeceğiniz oyuncaklar oldukça hoşuna gidecektir.

4-8 Aylık Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar

Müzik dinlemek bu dönemlerde en çok zevk alacağı aktivitelerden bir tanesidir. Çeşitli ninniler veya tekerlemeler dinleterek eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Kendini keşfetmekse bebeğinizi eğlendirecek diğer şeylerden bir tanesi. Odasına bir ayna yerleştirerek aynanın karşısında çeşitli mimikleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Hareket etmesi için onu teşvik etmeniz gereken dönemler bu süreç içerisinde yer alıyor. Bebeğini yere sereceğiniz yumuşak bir matın üzerine yerleştirin ve belirli bir mesafeyle karşısına geçip kollarınızı açın. Bebeğinize devamlı onu kucaklayacağınızı söyleyin ve bunu bir oyun haline getirin.

Müzik dinlemenin yanı sıra belirli zamanlarda belirli ninni veya tekerlemeler dinleterek alışmasını sağlayın. Örneğin banyo yaparken hep aynı ninniyi söyleyin. Yavaş yavaş öğreneceğin fark edeceksiniz.

8-12 Aylık Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar

Bebeğinizin aktif hareket etmeye başlayacağı dönemin başlangıcında bulunuyorsunuz. Bu dönemde ayakta durmasını sağlayarak size adım atması için onu teşvik edebilirsiniz. Adım atmasını oyun haline getirebilmek için yere bir mat serin ve tutunabileceği bir yer ayarlayın. Belirli bir mesafede durup size doğru yürümesini sağlayın. Ya da bir müzik açın ve sizinle beraber ritim tutmasını sağlayın. Kukla oyuncaklar alın ve bu oyuncaklarla ona çeşitli mini tiyatro gösterileri yapın. Bazı oyuncaklarını onun gözü önünde saklayarak tekrar ondan bulmasını isteyin. Hayvan taklitlerini beraber taklit etmeyi deneyin.

12-18 Aylık Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar

Bebeğinizin bu dönemlerde yüksek enerjiye sahip olduğu dönemlerin içerisinde yer alıyor.

Bu dönemde bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar şu şekilde:

  • Açık havada parka gidebilirsiniz. Parkta kaydıraktan kaymak ya da sizin kucağınızda salıncakta sallanmak çok hoşuna gidecektir.
  • Yağmurlu havalarda yağmur sularıyla oynamak bebeğinizi eğlendirecek aktivitelerden bir tanesi. Açık fakat yağmurlu havalarda bebeğinizle beraber dışarı oynamaya çıkabilirsiniz.
  • Oyuncaklarını boş bir yere boşaltın ve bebeğinizden onları bir kutuya ya da torbaya doldurmasını isteyin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bu oyun bebeğinizde sorumluluk duygusunun da oluşmasını sağlayacaktır.
CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)