Degüstasyon Nedir, Kelime Anlamı ve İncelikleri Nelerdir?

Degüstasyon Nedir, Kelime Anlamı ve İncelikleri Nelerdir?

İçki ya da yemekleri duyu organlarını kullanarak incelemeye degüstasyon adı verilir. Genelde şarap ya da şarap ile yemek uyumu degüstasyonları bilinir. Birbirine uyumlu görülen, şarap ve yemekler küçük porsiyon olarak denenir. Bazı restoranlarda özel degüstasyon menüleri mevcuttur.

Degüstasyon Kelime Anlamı Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olup, ” tatma, tadına bakma ” anlamına gelmektedir.

Degüstasyon’un Aşamaları Nelerdir?

Degüstasyon, “gözlemek, koklamak ve tatmak” olarak 3 aşamadan oluşur.

Degüstasyon’un İncelikleri Nelerdir?

Degüstasyon aşamalarının her birinde dikkat edilen çeşitli incelikler vardır. Bunların birleşimi kaliteyi belirler.

Bilinmelidir ki her şarap aynı sayıda yıllandırılmaz. Her birinin yıllanma süresi farklıdır.

Görsel inceleme: Şarabın rengini, tonunu, berraklığını, canlılığını inceleyip kalitesi hakkında fikir sahibi olmak içindir.

Beyaz şarabın rengi soluk tonda bir sarıdan kahverengiye kadar değişiklik gösterir. Kehribar ya da altın rengi sarısı yıllanmış şarabı, açık sarı yada yeşilimsi renk genç şarabı gösterir.

Kırmızı şarap ise açık kırmızıdan esmere dönük koyu kırmızıya kadar çeşitlenmiştir. Soluk kırmızı kusur sayılır. Kiremit kestane tonu kırmızılar yıllanmış şarabı gösterir. Yakut nar rengine benzer parlak kırmızılar ise gençlik belirtisidir.

Pembemsi tondaki şaraplar da rose şarap adıyla anılır.

  • Koklayarak inceleme: Aromatik yapıyı algılamak adına yapılır. Bardağı çok sallamadan dairesel birkaç dönüşle çevirdikten sonra şarap koklanır. Çevirmenin nedeni uçucu kokuların şarap yüzeyi dışına çıkması içindir. Şarabın küf, şarap mantarı, rutubet vb. çürük bir şekilde kokması şarapta kusurdur.
  • Tadarak inceleme: Şaraptan küçük bir yudum alınır ve tüm ağızda birkaç kez dolaştırılır. Ağızda bıraktığı aroma incelenir. Yumuşak tat bırakan şaraplar, kaliteli diye nitelendirilir. Ağız buruşturan, sert bir yapıya sahip olanlar kalitesiz diye nitelendirilir.

 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)