Anneler İçin CiciÇocuk Rehberi – TORCH Testi

Anneler İçin CiciÇocuk Rehberi – TORCH Testi
 • Genel
 • Ocak 18, 2022 3:24 pm
 • 0
 • 19
 • A+
  A-

Torch testleri, anne adaylarına hamilelik döneminin başında ya da hamile kalmadan önce uygulanan bir tür tarama testleridir. Torch ne demek sorusuna daha iyi cevap verebilmek için TORCH kelimesinde yer alan harflerinin neyi simgelediklerine bakmak gerekir.

T- Toksoplazma

Toksoplazma, çoğu kez kedi dışkılarından bulaşan bir parazit nedeni ile ortaya çıkar. Tedavi edilmediği takdirde yeni doğan bebekte körlük, sağırlık, nöbet geçirilmesi ya da zihinsel engel gibi önemli sorunlara sebep olabilir.

O- Frengi Dahil Olmak Üzere Diğer Hastalıklar (Others)

Frengi anne adayı gebelik döneminde iken bebeğe oluşturabileceği tehlike nedeniyle önemli bir hastalıktır. Frengi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olup, bebeğin ölü doğmasına, erken doğuma, doğum kusurlarına ya da düşük doğum ağırlığına sebep olabilir.

R – Kızamıkçık (Rubella)

Kızamıkçık, hasta bireyin öksürmesi ya da hapşırması ile anne adayına bulaşır. Viral bir hastalıktır. Aşısı olduğu için günümüzde daha az rastlanan bir rahatsızlıktır. Gebelik döneminde, anneden bebeğe geçmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Kızamıkçığın yeni doğan bebekte sebep olabileceği başlıca sorunlar şunlardır:

 • Düşük yapılması
 • Erken doğum
 • Ölü doğum
 • Bebeğin kalbinde, görmesinde, duymasında ya da gelişiminde sorun oluşması

C – Sitomegalovirüs (CMV)

CMV bir tür virüs olup bebeklerde sıklıkla rastlanan bir doğum enfeksiyonudur. Anneler, CMV hastası bireyler ile cinsel yoldan ya da tükürük vb. vücut sıvıları ile temas ederek enfekte olabilirler. Bebeklere CMV bulaşması halinde görme, işitme ve zihinsel gelişim problemleri de olmak üzere uzun döneme yayılan önemli sorunlar görülebilir.

H – Herpes Simpleks Virüsü (HSV)

HSV virüsü anne adayına, enfekte olmuş bireylerden genital yolla bulaşabilir ve bebeğe de doğum sırasında geçebilir. Bebeklerde HSV olması, düşük doğum ağırlığına, düşük yapılmasına ya da erken doğuma sebep olabilir. Bunların dışında HSV virüsü bebeğin cildinde, gözlerinde ve ağzında yaralar olmasına sebep olabileceği gibi beyin ya da organ hasarına da neden olabilir.

Yukarıda sayılan enfeksiyonlar hamilelik sırasında ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle hamileliğin erken döneminde tespit edilerek tedavi edilmelidir. Anne adayı TORCH testi yaptırmasına gerek olup olmadığına karar verilmesi için doktorla görüşmelidir. Gebelikte kan testleri ya da doktorun önerdiği virüs – mikrop testi eksiksiz olarak yaptırılmalıdır.

Gebelik testleri arasında oldukça önemli olan TORCH testleri hastadan kan örneği alınarak yapılır. Bu tip hamilelik tahlilleri için anne adayının kolundaki ya da elindeki herhangi bir damardan iğne ile kan alınır. Alınan kan örneği laboratuvarda analize alınarak tüm testler kolayca uygulanabilir. Gebelik döneminde yapılan tetkikler ile ilgili bilgi almak için Cicicocuk.com’u takip edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ